Wady i zalety pościeli flanelowej dla dzieci

lip 26, 2023 | Pościel z postaciami z bajek | 0 komentarzy

Wybór odpowiedniej pościeli (szczególnie rodzaju materiału) dla dzieci może być bardzo trudny, ponieważ należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim nie tylko cenę i walory estetyczne, ale i wszelkie potrzeby dziecka. Najistotniejsze jest zapewnienie komfortu cieplnego naszym małym pociechom, ponieważ nie możemy pozwolić na to, aby dzieci marzły lub przegrzewały się podczas nocy. Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup poszewek wyprodukowanych z flaneli ze względu na właściwości, jakie posiada materiał. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie wady i zalety ma pościel flanelowa dla dzieci.

Czym jest flanela?

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup pościeli flanelowej dla dzieci, to warto na początek dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest flanela. Pościel charakteryzuje się ciepłym i miękkim w dotyku materiałem, który wykonany jest z bawełny i niewielkiego dodatku syntetycznego. Poszewki wykonane są z dość grubej tkaniny, która idealnie nadaje się na zimniejsze noce, czyli wtedy kiedy na dworze panują niekorzystne warunki. Pościel z flaneli jest także miła w dotyku i bardzo wytrzymała, dlatego możemy mieć pewność, że szybko się nie zniszczy. Uzyskuje się ją podczas procesu drapania i strzyżenia, natomiast na jej powierzchni można zauważyć delikatny meszek. Pościel flanelowa z pewnością zapewni wygodę podczas snu naszym małym pociechom, ale przede wszystkim nie podrażni ich delikatnej skóry. Ta odmiana tkaniny wykonana jest splotem płóciennym. Do tego mało podatnym na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Jakie są zalety pościeli flanelowej dla dzieci?

Pościel flanelowa to inaczej tkanina bawełniana, która ma dobre właściwości termoizolacyjne. Jak już wspominaliśmy, cały proces pozyskiwania flaneli odbywa się poprzez drapanie, dlatego jej wykończenie charakteryzuje się przyciętymi i wyszarpanymi fragmentami nitek osnowy. Dzięki temu flanela staje się puszysta i bardziej szczelna. Takie właściwości termoizolacyjne pościeli dla dzieci powodują, że materiał jest ciepły, a my mamy pewność, że nasze dzieci nie będą marzły podczas zimowych i mroźnych nocy.

Poszewki dla maluchów wykonane z flaneli są naturalne, przyjemne i miękkie w dotyku. Materiał z pewnością jest bezpieczny dla młodej i wrażliwej skóry, dlatego nie powoduje podrażnień. Wysoki komfort termiczny pościeli pozwala na doskonałą izolację powietrza w otoczeniu i jednocześnie zapobiega utracie ciepła. Szczególnie dlatego jest idealnym produktem do spania dla dzieci, ponieważ doskonale sprawdzi się w trakcie chłodniejszych nocy, kiedy w pokoju występuje duża zmienność temperatury. Wykonana z dobrego gatunku materiału zachowuje swoje walory estetyczne na dłuższy czas. Bardzo często mając małe dzieci, jesteśmy zmuszeni do częstego prania pościeli, dlatego solidne tkaniny umożliwiają regularną pielęgnację poszewek. Dobre wykonanie materiału pozwala zachować wyraziste kolory, a do tego będziemy mieć pewność, że tkaniny nie wyblakną.

Jakie są wady pościeli z flaneli dla małych dzieci?

Tak naprawdę pościel flanelowa nie ma zbyt dużo wad w swoim zastosowaniu. Ze względu na to, że materiał cechuje się sporą izolacją termiczną, to podczas zimowych nocy sprawdzi się bardzo dobrze. Natomiast w lecie, niestety może okazać się zbyt ciepła, a dzieci podczas nocy będą się przegrzewały. Jeśli u naszych pociech występuje nadpotliwość, to zastosowanie ciepłych poszewek z flaneli może tylko nasilić objawy i doprowadzić do podrażnienia młodej i delikatnej skóry. Podczas zakupu pościeli flanelowej, warto mieć na uwadzę kwestie estetyczne i fakt, iż występuje najczęściej w uniwersalnych kolorach i wzorach. Charakterystyczne motywy to kwiaty, krata i pasy, natomiast dzieci preferują jednak nadruki nawiązujące, np. do bajek. Poszewki z samochodami mogą zdecydowanie bardziej zachęcić chłopca do spania pod flanelą w zimie, niż takie z kwiatami na materiale.

Czy warto wybrać pościel z flaneli dla małych pociech?

Pościel flanelowa to jedna z odmian bawełny. Jeśli chodzi o aspekty wykonania, to różnią się tylko stopniem izolacji cieplnej. Z pewnością są najlepszym rozwiązaniem, szczególnie dla niemowlaków w zimie, ponieważ taka tkanina zapewni im odpowiednią temperaturę i maluch nie zmarznie. Małe dzieci najczęściej szybko wychładzają się, przez co mogą marznąć podczas snu, dlatego pościel flanelowa może okazać się dla nich idealnym produktem.

Jak prać pościel flanelową?

Każda tkanina ma inne właściwości, więc powinna być pielęgnowana w odpowiedni dla niej sposób i według zaleceń. W przypadku pościeli wykonanej z flaneli zaleca się prać ją osobno. Przede wszystkim należy unikać i nie wkładać do bębna ubrań, czy też ręczników. Najlepiej jeśli poszewki będą prane w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Dzięki temu materiał pozostanie delikatny i miękki na dłużej. Oczywiście można użyć dodatkowo płynów do płukania, które zachowają jej właściwości na dłużej.