Jak wybrać pościel dla dziecka do pokoju w stylu Montessori?

sie 18, 2023 | Pościel w zwierzęta, Pościel z postaciami z bajek | 0 komentarzy

Rozwój według Montessori zakłada bezpieczną i sprzyjającą przestrzeń. Warto uwzględnić to w trakcie urządzania pokoju dla dziecka. Pomocne okażą się inspiracje naturą. Dotyczy to zarówno kolorystyki, jak i materiałów. W odkrywaniu świata przez najmłodszych regeneracja odgrywa niemałe znaczenie. Jeśli jesteś w trakcie aranżacji przestrzeni metodą Montessori, to koniecznie zapoznaj się z zasadami doboru wygodnej i bezpiecznej pościeli

Czym charakteryzuje się pokój dziecięcy w stylu Montessori?

Maria Montessori jako twórczyni nowatorskiego podejścia do pedagogiki twierdziła, że przestrzeń wokół dziecka powinna być pozbawiona ograniczeń. Urządzając pokój dziecięcy, należy kierować się przede wszystkim dostępnością wszystkich jego elementów dla malucha. Włączniki do światła, meble, łóżko i dekoracje muszą zostać zaaranżowane w taki sposób, aby dziecko mogło z nich samodzielnie korzystać. Oto pozostałe elementy, w które warto wyposażyć pokój Montessori:

  • Dekoracje Montessori (np. tablice manipulacyjne).
  • Dobra organizacja przechowywania zabawek Montessori (np. w wiklinowych koszach).
  • Naturalne tkaniny (np. bawełniana pościel i prześcieradło).
  • Biblioteczka Montessori (np. drewniana półka z ulubionymi książeczkami – zawieszona na wysokości wzrostu dziecka).
  • Bezpieczne meble (np. drewniane krzesełka przy stoliku, regały na zabawki).

Nie bez znaczenia pozostaje kolor ścian w pokoju Montessori. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się jasne farby w naturalnych odcieniach. Dzięki temu nawet mała powierzchnia będzie wyglądać na większą i jaśniejszą. 

Jak stworzyć bezpieczny pokój dziecka w stylu Montessori?

Filozofia Montessori opiera się na nauce samodzielności i pomocy w odkrywaniu świata. Jednak nie oznacza to, że w trakcie urządzania pokoju dziecka nie musimy pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Wynika to, chociażby z wielofunkcyjności pomieszczenia, które jednocześnie pełni rolę miejsca do zabawy, sypialni i garderoby dziecka.

W związku z tym należy podzielić przestrzeń na strefy. Zadbaj również o niskie łóżko, które jest najbardziej rozpoznawalną cechą designu dziecięcych mebli Montessori. Jeśli chcesz dodatkowo zatroszczyć się o komfort malucha – wybierz bawełniane podkłady na materac. Produkt okaże się szczególnie przydatny, kiedy Twoja pociecha dopiero zaczyna spać bez pieluszki. Łóżko w stylu Montessori możesz dodatkowo uzupełnić o kolorowe poduszki i dekoracyjne kocyki.

Jeśli dziecko ma swobodnie poznawać swoje otoczenie – musimy zapewnić mu bezpieczne warunki. W związku z tym nie zapomnij o dodatkowych ochraniaczach na rogi mebli, a także blokadzie na drzwi. Dzięki temu unikniesz wypadków w trakcie zabawy.

Jak materiał pościeli dziecięcej wpływa na sen malucha?

Najmłodsi potrzebują więcej czasu na sen od dorosłych. Zgodnie z pedagogiką Marii Montessori regeneracja ma istotny wpływ na rozwój. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na strefę wypoczynkową w pokoju maluchów. Design dziecięcych mebli Montessori charakteryzuje dopasowanie do wzrostu Twojej pociechy. W związku z tym obudowa łóżka zwykle leży bezpośrednio na podłodze.

Nie bez znaczenia pozostaje materiał pościeli, która powinna być wykonana w 100% z naturalnych tkanin. Dzięki temu skóra malucha swobodnie oddycha w trakcie snu i nie poci się. Oto kilka sprawdzonych rozwiązań:

  • Pościel muślinowa – delikatna i przyjemna w dotyku. Bawełna marszczona nie powoduje podrażnień skóry, a tym samym jest odpowiednim produktem od pierwszych dni życia.
  • Pościel bawełniana – trwała i odporna na częste pranie. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych.
  • Pościel lniana – lekka i przewiewna. Len jest odpowiedni zarówno na lato, jak i zimę. W chłodne wieczory utrzymuje prawidłową temperaturę ciała, a latem pozwala skórze oddychać.

Dlaczego należy unikać pościeli syntetycznej dla dziecka?

Idea Montessori mówi o bezpiecznych warunkach dla rozwoju dziecka. Niestety sztuczne tkaniny nie zapewniają maluchowi komfortu i mogą okazać się również szkodliwe. Poliestrowa pościel nie gwarantuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a tym samym skóra zaczyna się pocić i przegrzewać.

Jaki wzór pościeli dziecięcej będzie pasował do pokoju Montessori?

Funkcjonalny pokój Montessori musi przede wszystkim spełniać potrzeby najmłodszych. Z kolei dzieci zwracają szczególną uwagę na aspekt wizualny. Dlatego wymarzony komplet pościeli powinien być wykonany z naturalnych tkanin, a przy okazji nawiązywać do ciekawych wzorów lub postaci z bajek.

Pokój dziecka w stylu Montessori pomaga zaciekawić różnorodnością świata. W związku z tym postaw na komplety okrycia w chmurki, tęczę, kwiatuszki, zwierzątka, rakiety kosmiczne, dinozaury czy lokomotywę. Natomiast do łóżeczka dla niemowlaka praktycznym rozwiązaniem jest pościel w neutralne i jednolite kolory, które nie będą działać drażniąco.