Dlaczego pościel dla dziecka powinna być kolorowa lub z ulubionymi bajkowymi postaciami? Wyjaśniamy

sty 31, 2022 | Pościel z postaciami z bajek | 0 komentarzy

Dzieci to małe istoty o żywiołowych charakterach, które uwielbiają otaczać się kolorowymi zabawkami, pluszakami i bohaterami bajek. Wybór pościeli, która będzie się im podobać oraz spełni kryteria wygodnego snu, może nie być prostym zadaniem. Zazwyczaj stawiamy na pościel kolorową lub właśnie z bohaterami bajek, czy tak jednak powinno być? A może powinniśmy dzieciom kupować pościel czysto białą? Oto kilka argumentów, które wskażą, co wygrywa w przypadku pościeli dziecięcej – kolor czy biel? Zapraszamy do lektury!

Słów kilka o funkcjonalności białej pościeli dziecięcej

Powiedzmy sobie szczerze, dzieci brudzą i to szybciej, niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Z tego powodu wybieranie białej pościeli do ich łóżek może nie być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ będziemy musieli bardzo często ją wymieniać. Zdecydowanie trudniej może nam być również doprać część plam oraz utrzymać pościel w idealnej bieli. Niestety zazwyczaj po kilku, kilkunastu praniach szarzeje ona i nie wygląda już tak dobrze jak na początku. Szczególnie jeśli nie chcemy używać mocnych środków wybielających, których nie powinno się stosować w przypadku prania tekstyliów dla niemowląt małych dzieci, a nawet starszaków z delikatną skórą. To wszystko sprawia, że biała pościel nie jest najlepszym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego.

Na problemy ze snem idealna bajkowa pościel

Bardzo często małe dzieci mają problemy z zasypianiem. Niechętnie kładą się spać, ciągle odwleka ją ten moment oraz wolą się bawić niż udać na odpoczynek. Dla wielu rodziców może być dużym problemem szybkie uśpienie malucha, szczególnie jeśli nie lubi on swojego łóżeczka. Co więc możemy zrobić, by zachęcić go do relaksu? Przede wszystkim warto zadbać o to, by jego łóżko czy łóżeczko było dla niego atrakcyjnym miejscem. W przypadku starszaków, które nie śpią już w łóżeczkach dziecięcych, warto włączyć je w proces wybierania nowego „dorosłego” mebla. Zyskamy wtedy pewność, że dziecku spodoba się łóżko, ponieważ sam on je sobie wybrał. Kolejnym etapem będzie zadbanie o to, by atrakcyjne było również okrycie, czyli poszewki i poduszki. W tej sytuacji dobrze będzie wybierać pościele z bohaterami ulubionych bajek naszego dziecka. Przywiązanie do tych postaci pomoże nam w codziennym usypianiu malucha, ponieważ chętnie przytuli się on do ulubionego misia czy superbohatera. Dodatkowo, jeśli nasza pociecha ma nocne koszmary, możemy w łatwy sposób ją przed nimi uchronić. Wystarczy, że podczas wieczornych rytuałów opowiemy, pod jaką ochroną teraz będzie. Idź się bowiem spać nie tylko w towarzystwie swoich bajkowych przyjaciół, ale właśnie również pod ich opieką. One mogą zadbać o to, dziecięce sny były spokojne.

Kolorowa pościel dziecięca pozwoli otulić się ulubioną barwą

Każdy chyba maluch przechodzi w swoim życiu kolorystyczną fazę. Dziewczynki bardzo często zakochują się w kolorze różowym. Nie tylko chcą nosić ubranka w tej barwie, mieć ją na ścianach pokoju, ale również spać pod pościelą w tym kolorze. W przypadku chłopców sytuacja była podobna, choć oczywiście częściej sięgnął oni po pościel niebieską, zieloną czy fioletową. Dzięki postawieniu na pościel dziecięcą w ulubionym kolorze malucha zyskamy pewność, że będzie on chętnie kładł się do łóżka i szybciej zasypiał. Wbrew pozorom dostosowanie nocnego ukrycia do upodobań malucha może mieć niebagatelne znaczenie dla szybkości zasypiania, zwłaszcza w przypadku dzieci niechętnych wykonywaniu tej czynności.

Zalety posiadania kolorowej pościeli dziecięcej

Nie możemy ominąć kwestii zalet postawienia na kolorową pościel dziecięca. Przede wszystkim jest ona dużo łatwiejsza w pielęgnacji niż ta biała. Możemy ją często prać, a jeśli nie wybierzemy pościel od sprawdzonego producenta i będzie odpowiednio dobrej jakości, nie musimy obawiać się tego, że kolory się zmyją czy wyblakną. Na kolorowe i wzorzyste i pościeli dziecięcej dużo słabiej będzie widać również zabrudzenia. Mamy także zdecydowanie większe możliwości pozbywania się plam bez stosowania silnych detergentów.

Warto również pamiętać o tym, że kolorowa pościel jest bardziej atrakcyjna wizualnie. Będzie zachęcać małego człowieka do odpoczynku i są duże szanse, że przedłuży czas jego snu. Maluch na pewno chętniej będzie się kładł oraz bawił w łóżku, gdy nakryte będzie ono kolorową pościelą czy z podobiznami ulubionych bohaterów niż w pościeli czystobiałej.

Znaczenie kolorów podczas wybierania pościeli dziecięcej

Nie możemy zapomnieć również o kwestii znaczenia barw. Wybierając dziecięca pościel w kolorach niebieskich czy zielonych, zadbamy o to, by nasz maluch miał spokojny i długi sen. Jeśli nasze dziecko jest bardzo żywiołowe, zdecydowanie unikajmy pościeli w kolorze czerwonym czy pomarańczowym, które dodatkowo by go pobudzały. Stosowanie stonowanych barw będzie w takiej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Po żywsze kolory pościeli dziecięcej sięgnijmy wtedy, gdy nasze dziecko jest śpiochem trudno nie i trudno zachęcić je do przebudzenia się i zabawy.