Jak uszyta jest pościel dla dzieci? Rozmiary, materiał i najpopularniejsze wzory

maj 29, 2020 | Pościel dla chłopców, Pościel dla dziewczynek | 0 komentarzy

Szukając właściwej pościeli dla dzieci, najczęściej sugerujemy się właściwym wymiarem i wzorem. Nic dziwnego, łóżeczka pociech są mniejsze i za duża ilość materiału może je po prostu przytłoczyć. Z kolei oryginalny wzór pościeli to ciekawa ozdoba pokoiku, która jednocześnie sprawia, że dzieci chętniej kładą się spać. Zastanawialiście się kiedyś, jak przebiega proces szycia pościeli i z czego składa się bezpieczna bielizna pościelowa dla maluchów? O tym i o innych ciekawostkach w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!

Z jakich materiałów wytwarza się pościel dla dzieci?

Pościel dziecięcą najczęściej wytwarza się z naturalnych i przyjemnych w dotyku materiałów. Ponadto powinny być też dostatecznie mocne i wytrzymałe. Dzieci często brudzą swoje pościele – do łóżek przynoszą jedzenie, zabawki, skarby znalezione na spacerze… każda przygoda oznacza pranie w wysokiej temperaturze, żeby zachować wzorową higienę i uchronić pociechę przed zarazkami.

Sugerując się powyższymi wskazaniami, najlepszym materiałem na pościel dziecięcą będzie bawełna lub włókno bambusowe. Oba są przyjemne w dotyku, wytrzymują pranie w wysokich temperaturach, a także zapewniają świetną cyrkulację powietrza. Możemy być spokojni, że nawet podczas upalnych nocy nasza pociecha będzie spała spokojnie, a pościel pozostanie sucha.

Rozmiary pościeli dziecięcej – jakie są najpopularniejsze?

Rozmiar pościeli dla dzieci dobiera się w zależności od łóżeczka. Najmniejsze poszewki kupimy dla niemowlęcia i będą to zazwyczaj 100 x 135 cm. Nieco starsze pociechy mogą już spać w łóżku i wymiary pościeli wzrastają do 140x200 cm. Starszakom bezpieczniej zakupić klasyczną pościel pojedynczą, czyli 160x200 cm. Ta ostatnia prawdopodobnie będzie im towarzyszyła przez kilka lat, dlatego lepiej zdecydować się na neutralny wzór.

Warto pamiętać, że wraz z rozmiarem bielizny pościelowej powiększa się też poduszka, ta jest zwykle sprzedawana w kompletach z pościelą, a na naszej głowie pozostanie jedynie kupno pasującego wkładu.

bezpieczna koldra dla dzieci

Jaki wzór pościeli wybrać dla dziecka?

Wybranie właściwego wzoru pościeli dla dziecka może być dużym wyzwaniem. Szczególnie jeśli kupujemy taki komplet na prezent i nie jesteśmy pewni, co lubi maluch. Najlepiej celować w neutralne wzory. W sklepach znajdziemy pościele w kotki, misie, pieski, ponadczasowe postacie z bajek, a także w roślinne motywy. Coraz bardziej popularne jest szycie pościeli na wymiar, co pozostawia nam dużą dowolność w wyborze odpowiedniego materiału i jego wzoru.

Wkład do pościeli, czyli co z wypełnieniem kołdry?

Podobnie jak w przypadku pościeli, wypełnienie kołdry powinno być przyjazne dla skóry i sterylne. Do wyboru mamy wkłady naturalne oraz syntetyczne i każdy z nich charakteryzuje się czymś innym:

  • kołdra naturalna – kołdra z puchem, pierzem lub wełniana. Jest miękka, lekka, a także doskonale otula ciało. Ponadto doskonale izolują przed zimnem, a w lecie chronią przed upałem. Kołdry naturalne świetnie radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci i pozwalają skórze oddychać. Ich wadą jest możliwość wywoływania reakcji alergicznych, dlatego lepiej wcześniej przetestować inny mniejszy produkt;
  • kołdra syntetyczna – sztuczny wkład jest często polecany dla dzieci, ze względu na brak zagrożenia alergicznego. Rodzajów syntetycznych kołder antyalergicznych jest bardzo dużo, jednak najczęściej ich wypełnienie jest z silikonowych kulek. Warto zwracać uwagę na przeszycia, gdyż zapobiegają one gromadzeniu się wkładu w jednym miejscu po praniu. Kołdry syntetyczne podobnie jak naturalne, są miłe w dotyku, dobrze otulają, a także zapewniają odpowiednią wentylację ciała. Ich dużym plusem jest łatwość pielęgnacji i możliwość prania w wysokiej temperaturze.

Jaka pościel nie nadaje się dla małych dzieci?

Nie wszystkie pościele nadają się dla małych dzieci. Wiele z nich spełnia wymogi bezpieczeństwa i naturalnego składu, jednak mimo to mogą drażnić skórę i powodować dyskomfort. W ekstremalnych przypadkach taka pościel będzie przeszkadzała w uśpieniu malucha.

Unikajmy pościeli z kory, ponieważ jej gofrowanie nie jest przyjemne w dotyku dla wrażliwej skóry. Satyna również nie jest polecana dla dzieci, szczególnie ta bardzo śliska i syntetyczna – nie pozwala skórze oddychać i może łatwo się zaciągać. Co więcej, syntetycznej satyny nie można prać w wysokiej temperaturze. Mieszanki bawełny z poliestrem też odpadają. Są tanie i ogólnodostępne, jednak zbyt szczelnie otaczają małe ciałka i mają słabszą cyrkulację powietrza niż pościele z naturalnych włókien.

Czego jeszcze unikać? Intensywnych nadruków, które są tworzone tanimi środkami. Najłatwiej poznać taką pościel po tym, że wydziela intensywny i bardzo drażniący zapach, który nie znika nawet po praniu.