Czy pościel może być toksyczna? Zobacz jak wybrać bezpieczną pościel dla dzieci

kw. 8, 2020 | Pościel dla chłopców, Pościel dla dziewczynek | 0 komentarzy

Wybierając artykuły do sypialni, zazwyczaj zwracamy uwagę na aranżację wnętrza. Pilnujemy tego, żeby kolory zgadzały się ze sobą, wzory dodatków współgrały z otoczeniem, a rodzaje materiałów nadawały przytulności. Jednak czy tak samo często sprawdzamy skład i pochodzenie zakupionych tkanin? Czy czytamy metki, żeby odnaleźć certyfikaty i ewentualną szkodliwość barwników? Jeśli na te wszystkie pytania odpowiedź brzmi nie, to prawdopodobnie w naszym domu znajdują się produkty, które mogą być szkodliwe dla dzieci. W poniższym artykule sprawdzimy, na co zwracać uwagę przy wyborze pościeli dla dzieci, oraz czym kierować się, jeśli mamy w rodzinie alergików. Zapraszamy do lektury.

Jak rozpoznać poszewki i pościel dla dzieci z naturalnych tkanin?

Ekologiczne certyfikaty, naturalne tkaniny… to nie tylko sprawdzony chwyt marketingowy. Wybór bezpiecznego materiału jest niezmiernie ważny, szczególnie jeśli dziecięca skóra jest wrażliwa i szybciej reaguje na kontakt z chemikaliami. Bywa i tak, że na pierwszy rzut oka tkaniny będą wyglądać tak samo i nawet w dotyku zachowają się podobnie.

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, to wspomniany wcześniej certyfikat. Najpopularniejszy to Oeko -Tex Standard 100. Jest przyznawany produktom, które nie tylko stworzono z elementów pochodzenia naturalnego, ale także w ich produkcji używano wyłącznie bezpiecznych związków, czyli takich, które nie wykazują toksycznego działania.

Jeśli mamy możliwość przeczytania metki kupowanego produktu, to warto sprawdzić, czy:

  • farbuje podczas prania – farbowanie może świadczyć o pomalowaniu tkaniny, zamiast jej barwienia lub nadrukowania materiału przed rozpoczęciem produkcji. W wielu przypadkach użyte środki są toksyczne i powodują odczyn alergiczny w kontakcie ze skórą;

  • posiada certyfikat Oeko -Tex Standard – jest on przyznawany tylko ekologicznym produktom, które wytwarzane są w ściśle określony i bezpieczny sposób. Jeśli pościel posiada takie oznaczenie, to możemy być spokojni. Najpewniej nie zagraża nam w żaden sposób;

  • w składzie jest sama bawełna (lub inne włókno, które bierzemy pod uwagę) – wzbogacenie materiału w inne włókna, może być pomocne podczas prania i codziennego użytkowania. Na przykład poliester sprawi, że na materiale nie będą tworzyły się zagniecenia. Niestety sztuczne dodatki mogą powodować reakcje alergiczne, ponadto poliester nie wchłania wilgoci i zatrzymuje ciepło. Poliestrowe satyny są ładne i błyszczące, jednak mogą skutkować nieprzespanymi nocami;

  • wydziela nieprzyjemny zapach – co prawda na metce tego nie odczytamy, ale pomocne mogą okazać się komentarze klientów sklepu. Jeśli kupujemy pościel dla dzieci w stacjonarnym sklepie, to powąchanie jej jest obowiązkowe. Wiele toksycznych barwników wydziela gryzący zapach, którego nie pozbędziemy się nawet po kilku praniach. Charakterystyczny smrodek powinien dyskwalifikować wybierany produkt.

bezpieczna posciel dzieci

Jakie materiały są bezpieczne dla dzieci i alergików? Takie pościele możesz śmiało kupować

Skóra dziecięca i alergiczna jest bardzo kapryśna. Wystarczy jeden niepozorny dodatek, a przez długi czas towarzyszyć nam będą wypryski lub pokrzywka. Wybór właściwego materiału uchroni więc przed złym samopoczuciem i swędzącą skórą. Co wrażliwsi na toksyczne związki mogą reagować bólem głowy i stanem podgorączkowym niewiadomego pochodzenia. Zanim pozwolimy, aby kolorowe pościele dla dzieci przykuły naszą uwagę, sprawdźmy, z czego są zrobione. Niektóre tkaniny sprawdzą się o wiele lepiej od innych, a nasze dzieci odwdzięczą się spokojnym i zdrowym snem. Oto kilka przykładów.

Pościel bawełniana dla dzieci i alergików

Klasyczna pościel z certyfikatem. Bawełna jest jednym z najbezpieczniejszych materiałów, a używali jej już w starożytności. Była ceniona za wytrzymałość i uniwersalność. Dzięki mocnym włóknom wykorzystywano ją nie tylko w przemyśle odzieżowym, ale również w produkcji różnych filtrów czy żagli. Pościel z bawełny można prać w wysokich temperaturach, co przekłada się na łatwość zachowania higieny. Nie straszne jej nawet 90 stopni. Co więcej, dzięki wysokiej temperaturze pozbędziemy się także śladów dziecięcych harców.

Pościel z mikrofibry – uniwersalna i miła w dotyku

Mikrofibra jest przewiewna i gładka, dzięki czemu sprawdza się świetnie jako materiał na pościel. Jej małe włókna zapewniają poprawną cyrkulację powietrza, co jest niezmiernie ważne w przypadku dzieci, które stale wiercą się w łóżku. Ponadto odpowiednie certyfikaty zapewnią im bezpieczeństwo.

Pościel z włókna bambusowego – materiał o właściwościach antybakteryjnych, idealny dla dzieci

Pościele bambusowe łączą świetną cyrkulację powietrza z właściwościami antybakteryjnymi. Gładkie włókna tworzą środowisko, które nie sprzyja rozwojowi bakterii. Ponadto materiał można prać w wysokich temperaturach, co czyni z niego idealną pościel dla naszych milusińskich.

Pościel antyalergiczna z lnu – ceniony klasyk dobry dla wrażliwej skóry naszych dzieci

Pościel z lnu nie jest powszechnie lubiana. Trudno ją wyprasować, a włókna materiału są szorstkie, co może drażnić dziecięcą skórę. Jednak ma kilka zalet, dla których warto przetestować ją w łóżkach naszych milusińskich. Po pierwsze, jest to jeden z naszych rodzimych materiałów – Słowianie często wykorzystywali len w swoich domach. Po drugie, istnieje wariant o miękkiej powierzchni, obrabiany techniką stonewashed, który nie zmienia właściwości samego lnu. Lniana pościel dla dzieci jest nie tylko ekologiczna, ale również zdrowa i bezpieczna dla skóry – nie uczula i nie podrażnia.

Bezpieczna pościel dla dzieci – wybieraj mądrze

Wybór bezpiecznej pościeli dla dzieci może być trudny. Wiele propozycji widywanych w sklepach nie ma certyfikatów i jest niewiadomego pochodzenia. Szukając odpowiedniego produktu, przede wszystkim zwracajmy uwagę na obecność barwników (im mniej, tym lepiej) i certyfikatów – te są kluczowe, jeśli dzieci są alergikami. Następnie sprawdzajmy właściwości samego materiału. Wybierzmy pościel dla dzieci, która wydaje się nam najprzyjemniejsza w dotyku.