W jaką poduszkę i kołdrę dla dziecka powinni zainwestować młodzi rodzice?

lip 22, 2021 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Dziecko jest oczkiem w głowie rodziców. Chcą oni dla swojego malucha wszystkiego, co najlepsze – również jeśli chodzi o kupowane specjalnie dla nich przedmioty. Trudny wybór dotyczy zakupu odpowiedniej pościeli dla pociechy, z naszą pomocą okaże się to jednak znacznie łatwiejsze. Zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jaką poduszkę i kołdrę powinni wybrać młodzi rodzice dla swojego dziecka?

Czy odpowiednia poduszka i kołdra powinny być częścią wyprawki przed narodzinami dziecka?

Narodziny dziecka to jeden z najbardziej przełomowych momentów w życiu osób, które decydują się na posiadanie potomstwa. Jednak zanim to nastąpi, młodych rodziców czekają długie miesiące przygotowań do pojawienia się pod ich dachem małego człowieczka. Jednym z ważniejszych zadań jest przygotowanie wyprawki, czyli zestawu podstawowych rzeczy, niezbędnych do opieki nad maleństwem.

Często spotykanym dylematem jest kwestia tego, czy kołdra i poduszka powinna znaleźć się w „zestawie startowym”, umożliwiającym spokojne przetrwanie kilku pierwszych tygodni lub miesięcy. Odpowiedź jest prosta: to zależy. Nie możemy jednoznacznie określić, czy dziecięca pościel powinna zostać zakupiona jeszcze przed narodzinami maleństwa. Często bowiem jest tak, że maluch potrzebuje indywidualnego podejścia – niektóre dzieci szybciej mogą zacząć korzystać z poduszek, inne wolniej. Wszystko to zależy od dziecka, a także ewentualnych zaleceń lekarza.

Czym się kierować przy wyborze kołdry i poduszki dziecięcej?

Większość z nas musiała kiedyś podjąć decyzję na temat tego, jaką pościel kupić. Jak wiadomo, wybór nie jest łatwy. Każdy ma swoje preferencje odnośnie grubości i wielkości kołdry, dlatego ciężko zdecydować się na jedno, najlepsze okrycie.

Podczas kupowania kołdry i poduszki dla dziecka wybór wcale nie jest łatwiejszy. Można śmiało stwierdzić, że jest nawet znacznie trudniejszy. A to dlatego, że zawsze staramy się podjąć jak najlepszą decyzję – tak, aby maluch miał wszystko to, czego akurat potrzebuje. 

Jeśli obawiamy się, że nasz wybór może nie być trafny, możemy śmiało skonsultować się z pediatrą, który zajmuje się naszym dzieckiem. Zazwyczaj jednak nie ma takiej potrzeby, ponieważ w sklepach z pościelą pracują osoby, służące dobrą radą.

Kryteria, jakimi warto się kierować przy zakupie poduszki i kołdry dla dziecka

Podczas zakupu pościeli dziecięcej, rozumianej jako kołdra i poduszka, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Rozmiar dziecięcej kołdry i poduszki 

Jedną z podstawowych kwestii jest dobór odpowiedniej wielkości kołdry i poduszki dla dziecka. Warto pamiętać, że nie należy kierować się chęcią lub próbą zaoszczędzenia, która w tym przypadku będzie wyglądać następująco: im większa kołdra, tym dłużej będzie służyć. 

Maluch powinien mieć dopasowany rozmiar pościeli do swojego wieku:

  • kołdra o rozmiarze 100x135 cm – wariant ten powinien być dobrany dla dzieci w najmłodszym wieku;
  • kołdra o rozmiarze 140x200 cm – ten rozmiar ten odpowiedni dla dzieci w wieku szkolnym, w którym powoli wchodzą w okres przeobrażania się w nastolatków;
  • kołdra o rozmiarze 160x200 cm – ta opcja jest z kolei już klasycznym rozmiarem kołdry dla osób dorosłych. Może zostać zakupiona dla dziecka w wieku od kilkunastu lat.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej poduszki dla dziecka, jej rozmiar powinien być dostosowany do potrzeb malucha. Należy pamiętać, że nie powinna ona być ani zbyt cienka, ani zbyt gruba, ponieważ może to źle wpływać na kręgosłup pociechy.

Grubość kołdry dla dziecka

Kolejną ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru kołdry dla dziecka, jest jej grubość. Należy pamiętać o tym, że malucha nie wolno przegrzewać. Grubość kołdry powinna więc być dostosowana do aktualnej pory roku. Oznacza to, że warto mieć 2 okrycia – jedno na lato, drugie na zimę. Często zdarzają się też zestawy kołder, które w zależności od potrzeb, można ze sobą połączyć lub je rozdzielić. Jest to możliwe dzięki obecności na ich brzegach zatrzasków.

Rodzaj wypełnienia pościeli dla malucha

Podczas wyboru pościeli dla dziecka należy zwrócić uwagę również na rodzaj wypełnienia. Zdarza się bowiem, że maluch jest alergikiem i niektóre typy kołder i poduszek nie będą dla niego odpowiednie. Warto więc przemyśleć, którą z dostępnych na rynku opcji wybrać:

  • kołdra i poduszka z wypełnieniem z wełny;
  • kołdra i poduszka z naturalnym pierzem;
  • kołdra i poduszka z wypełnieniem bambusowym;
  • kołdra i poduszka antyalergiczna, czyli z wypełnieniem syntetycznym.

Wszystkie z wymienionych wariantów mają nieco inne właściwości, które należy dopasowywać indywidualnie. Alergicy nie powinni stawiać na pościel z wypełnieniem z pierza, ponieważ może to przyczyniać się do pojawienia się dolegliwości.