Prześcieradło do dziecięcego łóżeczka – jak je wybrać i dobrać do pościeli?

gru 31, 2021 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Kompletując wyprawkę, bardzo często skupiamy się na doborze właściwej kołderki i poduszki, a pomijamy kwestia prześcieradła do dziecięcego łóżeczka. Jest to poważny błąd, ponieważ to właśnie z prześcieradłem dziecięca skóra ma największy i najdłuższy kontakt. Dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by odpowiednio dobrać je do potrzeb naszego malucha. Na co zwrócić uwagę, podczas kupowania prześcieradełka i jak najlepiej dopasować je do wybranej wcześniej pościeli? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Po co w łóżeczku jest prześcieradło?

Zacznijmy od pytania o podstawowe funkcje, jakie w dziecięcym łóżeczku spełnia prześcieradło. Jego rola jest bowiem nieco inna niż w przypadku prześcieradła dla dorosłych. Najważniejszą kwestią jest to, że produkt ma za zadanie chronić delikatną skórę malucha przed otarciami w kontakcie z materacem. Dla dzieci najczęściej wybieranymi materacami są te silikonowe, z gąbki lub z kokosa. Szczególnie ostatnie, gdybyśmy pozostawili je bez osłonięcia, mogłoby podrapać malucha czy nawet wywołać alergię. To jest druga funkcja, którą spełnia dziecięce prześcieradło. Ma ono za zadanie zapewnić bezpieczeństwo dla skóry dziecka. Tak, by nie powstały uczulenia na materiały zawarte w materacu. Kolejną kwestią, rolą, którą spełnia prześcieradło, jest zapewnienie komfortowego snu maluchowi. Musi więc być ono gładkie i delikatne w dotyku tak, by nie zakłócało relaksu. Pamiętajmy, że dzieci, szczególnie to najmłodsze, są bardzo wrażliwe na wszelkie nierówności, zagniecenia czy też faktury materiałów. Podczas snu maluch potrzebuję się wyciszyć, szczególnie jeśli w ciągu dnia miał kontakt ze zbyt wieloma bodźcami. Dlatego musimy zrobić wszystko, by zapewnić możliwie idealne warunki snu.

Z jakiego materiału wybrać prześcieradło dziecięce?

Najważniejszym pytaniem, które powinniśmy zadać sobie, przed zakupem prześcieradła dziecięcego jest to, z jakiego materiału zostało ono wykonane. W sklepach stacjonarnych i internetowych z tekstyliami znajdziemy szeroką ofertę prześcieradeł dla maluchów, nie każde z nich jednak powinno być w tej roli stosowane. Zacznijmy od tego, że absolutnie podstawą jest, by prześcieradło dziecięce było z tkanin lub dzianin naturalnych. Co to oznacza? Że musimy unikać prześcieradeł sztucznych, na przykład poliestrowych. Materiał ten, choć często bardzo ładny, nie nadaje się do długiego kontaktu z delikatną skórą dziecka. Nie oddychałby ona, a co za tym idzie, szybko powstałyby odparzenia i otarcia. Dlatego musimy wybierać prześcieradła z tkanin naturalnych takich jak bawełna czy bambus.

Prześcieradło bawełniane dla dzieci – klasyka, która zawsze się sprawdzi

Najbardziej podstawowym i najczęściej wybieranym rodzajem prześcieradła dziecięcego jest to wykonane w 100% z bawełny. Jest to materiał naturalny, delikatny dla skóry, niewywołujący alergii oraz pozwalający skórze oddychać. Śpiąc na bawełnianym prześcieradle, maluch nie będzie się nadmiernie pocił, nie zmarznie i nie przegrzeje się. Szczególnie jeśli takie prześcieradło połączymy z zestawem pościeli bawełnianej. Kolejną ważną kwestią jest to, że bawełniane prześcieradło możemy prać w wysokich temperaturach, często nawet powyżej 60 stopni Celsjusza. A to daje nam gwarancję, że podczas prania pozbędziemy się wszystkich wirusów, bakterii i roztoczy. Kwestia ta jest szczególnie ważna, jeśli nasze dziecko ma problemy z alergiami. Takie prześcieradło będzie również bardzo trwałe, a jeśli postawimy na produkt od dobrego producenta, będziemy mogli wielokrotnie prać i prasować bez uszczerbku dla jego właściwości i wyglądu.

Prześcieradło bambusowe dla dziecka – nowoczesna alternatywa dla bawełny

Kolejnym rodzajem prześcieradła dla dzieci, które możemy polecieć jako w pełni bezpieczne, jest to wykonane z bambusa. Tkanina bambusowa posiada wyjątkowe właściwości – antybakteryjne, antyalergiczne i antygrzybiczne. Oprócz tego prześcieradła bambusowe są bardziej delikatne w dotyku niż te bawełniane, co przyda się sytuacji, gdy nasz maluch ma bardzo wrażliwą skórę. Takie prześcieradło będzie miękkie i przyjemne dla dziecięcej skóry. Co więcej, w sklepach znajdziemy takie prześcieradło w szerokiej gamie kolorystycznej, w opcji gładkiej lub wzorzystej, co umożliwi nam dopasowanie go do naszych upodobań i wyglądu pościeli.

Prześcieradło jersey dla dziecka

Odmianą prześcieradła bawełnianego jest prześcieradło dżersej. Jest ono uszyte z miękkiej dzianiny bawełnianej, posiada więc wszystkie właściwości bawełny, ale jest bardziej miękkie i przyjemne w dotyku. Bardzo często występuje w opcji z zamontowaną gumką, dzięki czemu bardzo łatwo będzie na mnie założyć na materac i będzie się ono dobrze trzymało.

Jak dopasować prześcieradło dziecięce do łóżeczka i pościeli?

Wiemy już, z jakich materiałów najlepiej wybrać prześcieradło dziecięce. By dobrze dopasować je do całego łóżeczka, musimy pamiętać o właściwym doborze jego rozmiaru i koloru. Barwę warto wybierać tak, by dobrze komponowała się z pościelą.