Prześcieradło dla dziecka – jaki rozmiar będzie najlepszy?

gru 10, 2023 | Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Jednym z najistotniejszych elementów akcesoriów sypialnianych dla naszych pociech jest prześcieradło. Dobór odpowiedniego materiału i rozmiaru jest nie tylko ważny w przypadku osób starszych, ale i dzieci. Zapewnienie im komfortowego snu to priorytet każdego rodzica. Dlatego wymiary produktów na łóżka dziecięce są niezwykle istotne, ponieważ nie możemy pozwolić, aby były za małe, za duże lub po prostu zsuwały się w nocy. W naszym artykule podpowiadamy, jaki rozmiar prześcieradła dla dzieci będzie najlepszy.

Jaki rodzaj materiału prześcieradła dla dzieci wybrać?

Pierwsza podstawową zasadą podczas wyboru prześcieradła jest materiał, z jakiego jest wykonany. Najczęściej w sklepach przykuwają nasz wzrok produkty z niską ceną, aczkolwiek należy pamiętać, że w większości takie akcesoria nie są dobrej jakości. Materiały tego typu powinny być wykonane przede wszystkim z naturalnych składników, które nie powodują podrażnień na skórze dziecka. Dlatego w takiej sytuacji starajmy się wybierać prześcieradło dla dzieci wykonane z takich włókien jak bawełna. Produkty z tego materiału nie uczulają, a do tego są delikatne i przyjemne w dotyku. Obecnie z bawełny produkuje się kilka odmian prześcieradeł, np. takich jak:

  • prześcieradła z bawełny płaskiej,
  • prześcieradła jersey,
  • prześcieradła frotte,
  • prześcieradła flanelowe.

Oprócz bawełny idealnym włóknem wśród materiałów naturalnych jest bambus. Produkuje się z niego akcesoria sypialniane w tym prześcieradło dla dziecka. Tkanina wykazuje podobne właściwości do bawełny, aczkolwiek w większym stopniu odprowadza nadmiar wody z ciała. Jest nie tylko delikatna w dotyku, ale także nie powoduje podrażnień i nie uczula. Obecnie na rynku włókno bawełniane jest bardziej popularne w porównaniu do bambusowego, dlatego częściej można spotkać je w domowych sypialniach.

Czy rozmiar prześcieradła dla dzieci ma znaczenie?

Niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak istotny jest dobór odpowiedniego rozmiaru prześcieradła dla dzieci. Dlatego nieważne, czy wybieramy produkt dla niemowlaka, czy nastolatka, kluczowym elementem jest wymiar materiału. Przed wyborem konkretnego produktu należy najpierw sprawdzić dokładny rozmiar materaca lub łóżka dziecięcego. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, że prześcieradło będzie za małe. Oczywiście bardzo ważne jest także, aby zwracać uwagę podczas zakupu, czy tkanina, z której uszyte są akcesoria sypialniane, jest bezpieczna dla naszej małej pociechy. Jeśli chcemy zapewnić spokojny sen dzieciom, musimy wybrać prześcieradło wykonane z delikatnego materiału. Najlepiej zrezygnować z produktów, które są szorstkie w dotyku i mogą powodować zaczerwienienie na dziecięcej skórze.

Jakie są rozmiary dziecięcego prześcieradła?

Najczęściej rozmiar produktów sypialnianych dostosowany jest do materaca. Oczywiście na rynku można także wyróżnić standardowe rozmiary prześcieradeł dziecięcych, czyli:

  • 60 x 120 cm,
  • 70 x 140 cm,
  • 80 x 160 cm.

Najlepszym wyborem będzie zakup prześcieradła z gumką, która utrzymuje materiał przez cały czas i nie zsuwa się podczas snu. Oczywiście tego typu produkty najczęściej mają o około 15-25 cm więcej tkaniny, ponieważ mają na celu zabezpieczyć boki i schować gumkę pod materac. Najważniejsze, aby przed zakupem akcesoriów sypialnianych dobrze zmierzyć materac na łóżku naszego dziecka, a następnie dobrać odpowiedni rozmiar prześcieradła.

Jaki rozmiar prześcieradła dla dzieci?

Prześcieradło dla dzieci nie powinno być przede wszystkim ani za duże, ani za małe. Najlepiej, jak jest dopasowane do łóżka dziecięcego. Produkty o wymiarach 80x160 cm będą idealne dla małych dzieci, czyli w wieku około 9 lat. Dla nieco starszych pociech powinno wybierać się już większe materace, a co za tym idzie – większe prześcieradła. Najlepszym rozwiązaniem będzie produkt o rozmiarze 90x200 cm. Kupno nowych akcesoriów sypialnianych nie jest tak kosztowne, jak w przypadku zakupu materaca lub łóżka. Podczas wyboru warto zastanowić się nad meblem rosnącym wraz z dzieckiem, czyli takiego z funkcją rozsuwania i wydłużania. Dzięki temu będziemy mogli dopasować odpowiednią wielkość prześcieradła.

Do jakich materacy pasuje prześcieradło 120x60 cm?

Najmniejsze rozmiary prześcieradeł na rynku to takie o wymiarach 120x60 cm. Głównie dedykowane są do łóżeczek dziecięcych, dlatego wybierając produkt dla niemowlaka, musimy zwrócić szczególną uwagę na jego dopasowanie. Jak już wspominaliśmy, zanim zakupimy akcesoria sypialniane o danych rozmiarach, należy sprawdzić, czy materac w łóżeczku dziecięcym ma takie same wymiary. Może się to okazać kluczowe w celu uzyskania komfortowego, spokojnego i zdrowego snu naszym małych pociechom.