Pościel na licencji – doskonały pomysł na pościel dziecięcą

Gru 21, 2018 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Pościel z ulubionymi bohaterami z bajki? A może pościel przyozdobiona logiem ukochanego klubu piłkarskiego? To wszystko jest możliwe, dzięki pościeli licencyjnej. Co właściwie kryje się pod pojęciem pościeli na licencji? Na to pytanie odpowiadamy w artykule poniżej.

Czym jest pościel na licencji?

Pościel licencyjna to produkty, które wykorzystują nadruki ze znanymi postaciami (np. z bajek dla dzieci, filmów, komiksów) oraz loga firmowe. Produkt na licencji został wyprodukowany w określonej szacie graficznej, która dobierana jest na podstawie ścisłych wytycznych licencjodawcy. Często wytyczne te związane są z aktualnie promowanym filmem, bajką czy bohaterem. W przypadku pościeli licencyjnej klubów i zespołów piłkarskich prezentowane są wizerunki w kolorystyce obowiązującej podczas rozgrywek w danym sezonie. Pościel licencyjna to produkt, który znajdziemy w licencjonowanych sklepach firmowych, w sklepach internetowych z pościelą oraz na aukcjach.

Jak w praktyce wygląda udzielenie licencji?

Licencji udzielają duże koncerny mediowe, które zajmują się produkcją seriali, filmów, programów telewizyjnych. Udzielenie licencji dla konkretnego produktu jest dość kosztowne, a w umowach licencyjnych nabywający licencję zobowiązują się do odprowadzenia opłat zależnych od ilości wyprodukowanych produktów. Takie umowy dokładnie precyzują również miejsce produkcji, czas i zakres terytorialny obowiązywania umowy licencyjnej. W umowie wskazane są też minimalne ilości produktów, które muszą zostać wyprodukowane. Z reguły nie są one małe, co oznacza, że pościel licencyjną do swojej oferty wprowadzają zazwyczaj największe firmy z danej branży. Warto też dodać, że koncerny, które udzielają licencji, nie są bezpośrednimi producentami tekstyliów.

Czym wyróżnia się pościel licencyjna?

Pościel licencyjna szyta jest przy respektowaniu szerokich wymagań jakościowych. Największe koncerny udzielające licencji, takie jak Disney, DreamWorks, Mattel czy Rovio nie mogą sobie pozwolić, aby produkty oznaczane im logiem nie spełniały norm jakościowych. Konsekwencją wyprodukowania wadliwych produktów jest wycofanie wadliwej serii produktów z rynku, co wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi dla firmy, a w najgorszym wypadku nawet utratą wizerunku. Aby zapewnić wysoką jakość produktów, licencyjnych wszystkie etapu produkcji objęte są szczególnym nadzorem. Ważny jest dobór wysokiej jakości surowców, uzyskanie odpowiednich certyfikatów, atestów oraz produkcja w akredytowanych fabrykach. To właśnie dzięki temu pościel licencyjna wyróżnia się wysoką jakością. Jednak z tego powodu tego typu tekstylia są też z reguły droższe niż produkty nielicencyjne.

%name

Jakie certyfikaty posiada pościel licencyjna?

Zaletą produktów licencyjnych jest to, że wszystkie z nich posiadają odpowiednie certyfikaty potwierdzających spełnienie określonych norm branżowych. Jednym z najważniejszych jest certyfikat Oeko-Tex Standard. Ma on na celu zapewnienie, że produkty włókiennicze oznaczone tym znakiem pozbawione są substancji szkodliwych oraz potencjalnie szkodliwych (chodzi o substancje chemiczne, które w negatywny sposób mogą oddziaływać na zdrowie człowieka). Znak Oeko-Tex Standard i jednocześnie Tekstylia GODNE ZAUFANIA, są przyznawane od 1992 roku na całym świecie. Znak ten znajduje się we wszystkich produktach licencyjnych.

Jak rozpoznać pościel na licencji?

Aby sprawdzić, czy dany produkt został faktycznie wyprodukowany na licencji, należy zwrócić uwagę na następujące elementy opakowania:

  • nazwa licencjodawcy (np. Disney);
  • dane dystrybutora;
  • informacje o certyfikatach;
  • rozmiar pościeli;
  • hologram potwierdzający oryginalność produktu z nazwą dystrybutora oraz numerem porządkowym umowy licencyjnej;
  • wskazówki odnośnie prania i konserwacji (zazwyczaj w formie piktogramów).

Dystrybutorzy pościeli na licencji w Polsce i na świecie

Do najbardziej znanych europejskich dystrybutorów pościeli licencyjnych należą firmy, takie jak: Global Labels, C.T.I, Herding, czy też Character World. W Polsce najbardziej popularne są pościele na licencji firmy Faro i Detexpol.

Czy o pościel licencyjną trzeba specjalne dbać?

Pielęgnowanie pościeli licencyjnej raczej nie powinno nastręczyć dużych problemów, głównie dlatego, że jest ona wykonana z wysokiej jakości materiałów, odpornych na ścieranie, blaknięcie i uszkodzenia mechaniczne. Z reguły na pościeli licencyjnej znajduje się komplet metek, które jasno określają, w jakiej temperaturze oraz w jaki sposób można prać dany egzemplarz.