Jak bezpiecznie usuwać plamy z pościeli dziecięcej? Kilka sposobów

lis 23, 2022 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Rodzice nierzadko mają problem z usunięciem plam z pościeli dziecięcej. Oczywiście są na to sprawdzone i bezpieczne sposoby. Nie zawsze trzeba do tego celu stosować mocne środki chemiczne. Często wystarczają domowe sposoby, które znane są od wielu lat. Wiedza dotycząca bezpiecznego usuwania plam z pościel dziecięcej pozwoli ochronić nie tylko materiał przed zniszczeniem, ale też zdrowie malucha.

Czym odplamiać pościel dziecięcą?

W kwestii plamy na pościeli dziecięcej dorośli często popełniają parę podstawowych błędów. Przede wszystkim nie namaczają jej od razu, tylko wrzucają do kosza na brudną pościel, a następnie piorą ją w proszku, który często niszczy materiał, a ponadto może powodować podrażnienia skóry u dziecka. Są też przypadki, że plamy po standardowym praniu nie chcą zniknąć z pościeli. Wtedy rodzice przeważnie stosują odplamiacz, który jest zdecydowanie ostatecznością. Okazuje się, że istnieje spore ryzyko, że stosowanie takiego środka chemicznego może skończyć się reakcją alergiczną bądź podrażnieniem skóry dziecka. Dlatego jest to odradzane przez specjalistów. Oczywiście można zastosować odplamiacz w przypadku prania pościeli dla dorosłych. Świetnym sposobem na pozbycie się uciążliwych plam jest namaczanie i pocieranie. Przynosi to dobre rezultaty, jednak wymaga nieco czasu. Jednakże nasze babcie oraz mamy stosował również naturalne sposoby na walkę z plamami na pościeli dziecięcej. Wiele zależy też od tego, czym został poplamiony materiał. 

Uniwersalnym naturalnym środkiem czyszczącym, który powinien sobie poradzić z plamami na pościeli, jest zastosowanie szarego mydła z sokiem z cytryny bądź octu. Jest to starodawny sposób na pranie wszelakich materiałów. Przede wszystkim jest bezpieczny dla dziecka, ponieważ tak uprana pościel nie będzie powodowała podrażnień skórnych czy alergii. Jeżeli natomiast plamy nie będą chciały zejść z pościeli, warto będzie zastosować zsiadłe mleko. Jeśli materiał został zabrudzony dziecięcą kupą, wtedy trzeba nieco inaczej podejść do jego prania. W takim wypadku najlepiej pościel wygotować w wodzie z dodatkiem szarego mydła, a kolejno wypłukać i wysuszyć na słońcu. 

Często dzieci też lubią podjadać w łóżku, co oczywiście kończy się ryzykiem poplamienia pościeli. Jeżeli plamy są pozostałością po uczcie owocowej na przykład z truskawek bądź wiśni, wtedy najlepiej będzie użyć standardowej solii kuchennej. Świetnie działa na pościel. Solą należy posypać plamy, a jeżeli stanie się czerwona od soku, kolejno trzeba ją usunąć i nasypać nową. Jeżeli sól przestaniu już wchłaniać zabrudzenia i pozostanie biała – pościel należy uprać w pralce.

Usuwanie plam z pościeli dziecka – skuteczne metody

Istnieją różne rodzaje plam na pościeli dziecięcej. Jedną z nich może być plama z krwi. Dzieci często są ruchliwe i bardzo łatwo mogą się skaleczyć. Często nawet nie zdają sobie sprawy, że np. z palca leci trochę krwi i kładą się w takim stanie do łóżka. Wtedy bardzo łatwo o pobrudzenie pościeli. Jeżeli już się to stanie, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na usunięcie krwi z pościeli dziecięcej. Trzeba jednak wiedzieć, że sposób na to różni się w zależności od tego, czy plama jest świeża, czy już utrwalona. W tym pierwszym przypadku najlepiej będzie materiał wypłukać w zimnej wodzie. Dzięki temu uda się usunąć większą część zabrudzenia. Warto jednak wiedzieć, że stosowanie gorącej wody bądź wrzątku może zniszczyć pościel dziecięcą, a ponadto plama może zostać utrwalona i ciężko będzie się jej pozbyć. Dlatego w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie płukanie materiału zimną wodą. Można do niej dodać też nieco szarego mydła. W ten sposób usunie się plamę z krwi. Alternatywą dla tego sposobu może być zasypanie plamy solą kuchenną i odczekanie około godziny, a na samym końcu wypłukanie pościeli w chłodnej wodzie.

Stara plama na pościeli dziecięcej

Sposób postępowania z plamą krwi na pościeli jest nieco inny, jeżeli zdążyła zaschnąć. Wtedy najlepiej będzie zastosować także sól, jednak poplamioną pościel trzeba moczyć w roztworze, nie zaś posypywać. Po namoczeniu pościeli można ją wyprać ręcznie bądź w pralce. Innym sposobem na zaschniętą plamę od krwi jest zastosowanie wody utlenionej lub soku z cytryny. Taki sposób był wykorzystywany przez wiele lat. Sok z cytryny bądź wodę utlenioną trzeba nanieść na plamę, następnie pocierać pościel, a na samym końcu wypłukać ją w zimnej wodzie. Dzięki temu można skutecznie pozbyć się plamy z krwi na pościeli dziecięcej.

Odplamianie plamy z herbaty

Jeżeli dziecko poplamiło pościel herbatą, nie będzie większych problemów z usunięciem takiej plamy. Skutecznym środkiem na nią będzie zastosowanie m.in.:

– soli kuchennej

– wody utlenionej

– sokiem z cytryny

Wszystkie te środki powinny pomóc w usunięciu plamy po herbacie. Jeżeli plama jest świeża, najlepiej będzie zastosować sok z cytryny. Trzeba ją polać nim, a kolejno wypłukać pościel w zimnej wodzie. Jeżeli to nie pomoże, można dodać też wody utlenionej oraz nieco wrzątku, a kolejno zaprać pościel w wodzie z mydłem.