Idealnie pościelone łóżko dla ciężarnych – jak dobrać kołdrę, poduszkę i pościel dla kobiet w ciąży?

lut 8, 2023 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Każdej kobiecie ciężarnej potrzebna jest zdrowa i bezpieczna pościel. Pojawia się jednak pytanie, jak wybrać odpowiednią. W sprzedaży dostępne są rozmaite poduszki i kołdry, różnią się one pod wieloma względami. Sen jest niezwykle istotny dla każdego człowieka, a przyszłe mamy potrzebują go jeszcze więcej. Warto wobec tego zadbać o to, aby zapewnić sobie komfortowe warunki do wypoczynku.

Wygodna poduszka ciążowa, czyli jaka?

W sprzedaży znajdują się specjalne poduszki do spania w ciąży. Przy ich wyborze należy mieć na uwadze kształt i wypełnienie, materiał wykonania. Poduszki ciążowe zapewniają plecom należyte podparcie. Ułatwiają przyjęcie wygodnej pozycji i zaśnięcie. Poduszka ciążowa otula przyjemnie ciało, co przekłada się na komfortowy wypoczynek. W ciąży pojawiają się problemy ze znalezieniem dogodnej pozycji, dlatego warto sięgnąć po poduszkę ciążową. Może mieć ona kształt litery u, c lub j. Dostępne są także poduszki typu 9 lub 7. 

W każdym przypadku można liczyć na dużą wygodę, odciążenie kręgosłupa i stawów biodrowych. Spanie na poduszce ciążowej przeciwciała dolegliwościom bólowym. Będzie ona niezwykle pomocna również po urodzeniu dziecka. Świetnie nadaje się do karmienia i wypoczynku z maluszkiem. Można liczyć na właściwe podparcie brzucha, pleców, nóg i głowy. Często sięga się po poduszki z wypełnieniem silikonowym ze względu na puszystość i sprężystość. Zawsze powinno się zwracać uwagę na to, by produkt był atestowany i antyalergiczny. Znaczenie ma również to, aby nie było problemu z praniem w pralce.

Kołdra obciążeniowa dla kobiet ciężarnych

Godną polecenia opcją w przypadku kobiet ciężarnych, ale nie tylko, jest zakup kołdry obciążeniowej. Oczywiście najpierw trzeba zapytać ginekologa, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Przy zaawansowanej ciąży najlepiej sprawdzi się jak najlżejsza kołdra. Świetną opcją będzie wypełnienie puchowe, sprężyste, przyjemne w dotyku. Kołdra obciążeniowa powstała z myślą o przeciwdziałaniu stanom depresyjnym, negatywnym skutkom stresu i wahaniom nastroju. Kołdra sensoryczna jest wykonana z bezpiecznych materiałów, za wypełnienie służą niewielkie kamyki, czasem szklane kulki. Uciskają one ciało, co stymuluje czucie głębokie. Istotny jest dobór właściwego obciążenia wkładu kołdry do swojej masy ciała. Korzystające z niej osoby szybciej zasypiają. Można liczyć na spokojne przespanie całej nocy. Kołdra obciążeniowa redukuje stres. Stymuluje również produkcję hormonów szczęścia i melatoniny odpowiedzialnej za głęboki sen.

Jak wybrać pościel dla kobiety ciężarnej?

W przypadku kobiet ciężarnych najlepszym rozwiązaniem będzie pościel z naturalnych tkanin. Dużą popularnością cieszą się oczywiście pościele bawełniane, powszechnie dostępne, relatywnie tanie. Są przyjemne w dotyku, łatwe do utrzymania w czystości. Nie ma również problemu z tym, aby wyprać je w wysokiej temperaturze. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu można zabić alergeny znajdujące się w tkaninie. Są one niewidoczne gołym okiem, ale mogą stać się bardzo problematyczne, szczególnie dla osoby uczulonej. Pościel bawełniana zapewnia komfort termiczny przez cały rok, skóra może swobodnie oddychać. Bawełna jest przewiewna i jednocześnie chroni przed chłodem. Można liczyć także na dużą wytrzymałość, niepodatność na przetarcia i rozciąganie.

Warto wiedzieć, że wyróżnia się wiele rodzajów pościeli bawełnianej. Może być ona przykładowo flanelowa, czyli lekka i przewiewna. Na zimę będzie idealną opcją. Na korzyść pościeli z flaneli przemawia jej puszystość, jest przyjemna w dotyku. Latem rewelacyjnie sprawdzi się poszewka satynowa. Jest gładka i delikatna w dotyku. Wspaniale nada się w przypadku wrażliwej skóry ciężarnych kobiet. Świetnie sprawdza się także pościel z kory bawełnianej, bo nie wymaga prasowania. Będzie mniej obowiązków do wykonania, czyli więcej czasu na wypoczynek. Na uwagę zasługuje również pościel lniana. Jest to opcja ekologiczna, korzystna dla zdrowia. Można mówić o niepodatności na ścieranie i rozciąganie, przewiewności. Pościel lniana jest przyjazna dla skóry, idealna opcja do sypialni. Do zalet zalicza się również dobre pochłanianie wilgoci, zapewnienie komfortu cieplnego, przyjemne chłodzenie latem i ogrzewanie w okresie zimowym.

Z jakiego materiału wybrać pościel?

Jeśli ktoś szuka pościeli całorocznej, prozdrowotnej, to można śmiało polecić wariant wełniany. Zimą zapewnia ciepło, z kolei latem można liczyć na przewiewność. Nie trzeba przejmować się nadmiernym poceniem. Ogromną zaletą wełny jest to, że masuje ona skórę. Przykłada się to na usprawnienie przepływu krwi. Znika również problem z namnażaniem roztoczy. Plusem będzie również wchłanianie wilgoci. Warto też wiedzieć, że wełna niweluje bóle mięśniowe. Rewelacyjnym rozwiązaniem będzie pościel jedwab, czyli delikatna, naturalna, ekologiczna, lekka. Nie trzeba martwić się o żadne podrażnienia skóry.

Podsumowując, dla kobiet ciężarnych najlepsze będą pościele, które zostały wykonane z następujących materiałów:

  •   Jedwabiu,
  •   Bawełny,
  •   Wełny,
  •   Lnu.