Czy warto kupić dla dziecka pościel jednokolorową?

lis 29, 2021 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Kolorowa pościel, zabawki, wesołe naklejki i wzorzyste tapety – te wszystkie elementy kojarzą nam się z pokojem dziecięcym. Kwintesencją dzieciństwa jest z pewnością zabawa, radość i otaczanie się kolorem. Czy jednak takie nasycenie barw i wzorów jest dobre, czy pod taką pościelą dziecko może spać spokojnie? A może lepiej postawić na pościel jednokolorową? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Jak kolory wpływają na dziecko?

Kolory mają bardzo duże znaczenie dla naszego samopoczucia. Mogą zarówno pobudzać do działania, jak i uspokajać i wyciszać. Działają w ten sposób zarówno na osoby dorosłe, jak i na dzieci. Szczególną uwagę do tej kwestii powinniśmy przykładać, posiadając niemowlę i malucha w wieku przedszkolnym. Jakie kolory będą dodawać dziecku energii? Przede wszystkim żółty, czerwony, pomarańczowy – to te barwy będą działać pobudzająco. Jeśli z kolei wiemy, że nasze dziecko na co dzień energii ma wystarczająco, warto w pokoju postawić na takie barwy jak szarość, błękit, zieleń. Wszystkie te kolory będą je uspokajać i wyciszać. Doskonale sprawdzą się więc jako barwy pościeli.

Czy przestymulowanie jest groźne dla zdrowia dziecka?

Przestymulowanie czy inaczej przebodźcowanie to zjawisko polegające na oddziaływaniu zbyt dużej ilości i zbyt intensywnych bodźców na malucha. Układ nerwowy dziecka nie jest jeszcze odpowiednio wykształcony, co sprawia, że nie radzi sobie tak dobrze z dużą ilością dostarczanych mu sygnałów jak dorośli. Dotyczy to wszelkiego rodzaju bodźców: węchowych, dźwiękowych, dotykowych czy właśnie wizualnych. Organizm dziecka w takiej sytuacji może nie działać prawidłowo, maluch będzie się denerwował, płakał, miał problemy ze snem. Przestymulowane dziecko będzie zmęczone, ale nie będzie mogło zasnąć, będzie nerwowe, nadpobudliwe i drażliwe. Dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki, minimalistycznie urządzoną sypialnię oraz ograniczenie bodźców zewnętrznych. Dlatego właśnie nie polecamy, szczególnie dla najmłodszych, bardzo kolorowych i wzorzystych pościeli. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się pościel jednokolorowa, w delikatnych barwach, pastelach, odcieniach niebieskości, zieleni, bieli czy szarości. Pościel w tych kolorach uspokoi i wyciszy dziecko, co pozytywnie odbije się na jakości i długości snu. A jak wiadomo, sen dla dziecka jest najważniejszy. Umożliwia mu odpoczynek i regenerację. Bez dobrego snu maluch nie będzie miał energii do zabawy i rozwoju oraz nie będzie sobie radził z otaczającym go światem.

Czy warto wybrać jednokolorową pościel dla dzieci?

Jak najbardziej warto. Tak jak już wspomnieliśmy, szczególnie najmłodsze dzieci powinny spać pod pościelą jednokolorową, w stonowanych barwach, które nie będą go pobudzać i dostarczać zbędnych bodźców, ponieważ tych w otoczeniu maluch ma i tak wystarczająco dużo. Jednokolorowa pościel to również duże ułatwienie dla rodziców, którzy odpowiedzialni są za jej pranie i utrzymanie w czystości. Taka pościel z pewnością będzie bardziej trwała. Zmniejszona ilość barwników to również większe bezpieczeństwo dla skóry dziecka, szczególnie jeśli maluch ma problemu z alergiami i uczuleniami.

Jaką jednokolorową pościel dziecięcą wybrać?

Czym kierować się przy wyborze jednokolorowej pościeli dziecięcej? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jej jakość. Kupując produkty, które jak pościel mają bezpośredni kontakt ze skórą dziecka, musimy bardzo mocno brać pod uwagę to, by materiał nie wywoływał alergii czy podrażnień delikatnej skóry malucha. Z tego powodu absolutnie powinniśmy zrezygnować z kupowania jednokolorowej pościeli poliestrowej. Nie tylko może ona wywoływać podrażnienia u dziecka, ale równocześnie nie pozwoli skórze oddychać. Pod taką poliestrową pościelą maluch będzie się bardzo pocił. To z kolei spowoduje, że jego sen będzie przerywany, płytki i niewystarczający do odpowiedniej regeneracji. Dodatkowo bardzo często w pościeli poliestrowej stosowane są barwniki słabej jakości, które mogą uczulać.

Wiemy już, że pościeli poliestrowej jednokolorowe dla dziecka wybierać nie powinniśmy. Na jaką więc postawić? Polecamy przede wszystkim pościel bawełnianą, jersey lub bambusową. Wszystkie te materiały są tkaninami naturalnymi, która nie tylko będą delikatne dla dziecięcej skóry, ale również pozytywnie wpłynął na długość i jakość snu malucha. Taka jednokolorowa pościel bawełniana czy bambusowa zapewni odpowiednią oddychalność skóry. Dziecko nie będzie się pod nią przegrzewać, nadmiernie pocić czy rozkopywać i marznąć bez okrycia. 

Oprócz zwrócenia uwagi na materiał, z jakiego jednokolorowa pościel dziecięca jest wykonana, postawmy również na produkty znanych i sprawdzonych marek, które posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. Uzyskamy wtedy pewność, że nasza jednokolorowa pościel dla dziecka nie tylko będzie nam służyć przez lata, ale również nie odbarwi się, nie zafarbuje innych ubrań oraz nie wywoła alergii. Przede wszystkim jednak nie przestymuluje dziecka.