Czy pościel satynowa nadaje się dla dziecka? Wyjaśniamy

wrz 21, 2023 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Dobrze dobrana pościel umożliwia nam zdrowy sen i regenerację ciała i umysłu, a co za tym idzie – prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę, z jakiego materiału jest wykonana. W sklepach coraz częściej możemy znaleźć pościel z satyny. Co warto o niej wiedzieć? Czy nadaje się dla dziecka? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Satyna – co to jest?

Satyna to odmiana atłasu. Może powstawać z przeróżnych surowców, np. z bawełny, poliestru oraz jedwabiu, jednakże w takim wydaniu kosztuje bardzo dużo. Materiał jest błyszczący z jednej strony, z drugiej natomiast – matowy. Tkaninę satynową wyróżnia przede wszystkim miękkość i gładkość. Jest także lejąca. Satyna to materiał wykorzystywany często w produkcji pościeli.

Satyna poliestrowa a bawełniana – porównanie

Bawełna to jeden z najpopularniejszych materiałów pochodzenia roślinnego w przemyśle tekstylnym. Wyróżnia go duża trwałość, miękkość oraz doskonałe właściwości absorpcyjne i dobra przepuszczalność powietrza. Idealnie nadaje się do produkcji pościeli. Zarówno bawełna, jak i satyna (w przypadku splotów z bawełny i jedwabiu) to materiały przewiewne i przyjemne dla skóry. Dzięki temu tworzą komfortowe i zdrowe środowisko snu. Jednak bawełna, w przeciwieństwie do satyny, jest całkowicie matowa. Będzie to miało znaczenie przy wyborze pościeli pod względem estetycznym. Satyna, która nie została wykonana ze 100% bawełny wykazuje też mniejszą przepuszczalność powietrza.

Czym jest bawełna satynowa?

Co istotne, do wytworzenia satyny można stosować poliester i jedwab, ale najczęściej wykorzystuje się bawełnę. W ten sposób powstaje bawełna satynowa, nazywana również satyną bawełnianą. Posiada wszystkie wymienione wyżej zalety włókien bawełnianych, a także połysk satyny. Dzięki temu prezentuje się niezwykle elegancko i nadaje sypialni wyjątkowego charakteru. Taką pościel nazywamy pościelą z satyny bawełnianej, albo pościelą z bawełny satynowej.

Zalety pościeli bawełnianej satynowej

Pościel satynowa posiada wiele zalet. Jest bardzo delikatna i jedwabista w dotyku oraz odpowiednia dla skóry. Dzięki specyficznej strukturze splotu sprawia wrażenie połyskującej, co nadaje jej elegancki, luksusowy charakter. Co więcej, pościel z satyny, ze względu na swoją charakterystyczną fakturę, daje lekkie uczucie chłodu.To idealny wybór na gorące, letnie noce.

Pościel satynowa – wady

Pościel wykonana z satyny ma też swoje wady. Nie zapewnia maksymalnego komfortu cieplnego, co nie sprawdzi się zimą. Nie zaleca się jej również osobom ze skłonnościami do nadmiernego pocenia się. Specyficzna struktura satyny (nie wliczając w to satyny bawełnianej) sprawia, że ma ograniczoną cyrkulację powietrza i nie odprowadza wilgoci tak jak bawełna. Co więcej, pościel ze splotu satynowego jest znacznie bardziej podatna na zagniecenia. Ma także zdecydowanie wyższą cenę niż pościel z bawełny.

Czy pościel z satyny bawełnianej sprawdzi się w pokoju dziecięcym?

Pościel wykonaną z satyny bawełnianej bez większych przeszkód można zastosować w pokoju dziecięcym. Przede wszystkim nie musimy się obawiać o przegrzanie organizmu najmłodszych. Okaże się szczególnie przydatna w letnie, upalne noce. Na rynku pojawia się coraz więcej pościeli z satyny w przepiękne wzory, które będą stanowiły doskonałą dekorację dziecięcego pokoju.

Niektórzy zwracają jednak uwagę, że obniżona cyrkulacja powietrza w pościeli z satyny produkowanej z innych materiałów niż bawełna niespecjalnie pozwoli dzieciom na zdrowy, komfortowy sen. Z tego powodu odradzają stosowanie jej w łóżkach młodszych pociech. Ponadto na rynku nie jest dostępne aż tak wiele kompletów pościeli satynowej we wzory przeznaczone dla dzieci, jak chociażby w przypadku pościeli z bawełny.

Pościel satynowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie dla dziecka?

Przed zakupem pościeli dziecięcej z satyny zwróćmy uwagę, czy została ona wykonana z odpowiedniego materiału. Uważajmy na tkaniny z poliestru – zdecydowanie nie nadają się dla dziecka. Co więcej, pod określeniem „pościel z satyny bawełnianej” może się kryć zarówno pościel wykonana tylko i wyłącznie z bawełny, jak i pościel będąca mieszanką włókien bawełnianych i syntetycznych. Ważne, aby na metce znaleźć informację „100% bawełny”. Inne określenia, takie jak satyno-bawełna czy mikrosatyna wskazują najpewniej na pościel z bawełny z domieszką włókien poliestrowych.

Pościel z satyny do pokoju dziecięcego – czym zastąpić?

Za najlepszy zamiennik pościeli dziecięcej wykonanej z satyny (nie licząc satyny bawełnianej) uważa się tą wykonaną ze 100% bawełny, o gładkim, krzyżowym splocie. Dzięki swojej przewiewności sprawdzi się zarówno latem, jak i zimą – umożliwi skórze dziecka właściwą wentylację. Wysokogatunkowa tkanina pozwoli mu na zdrowy, spokojny i nieprzerwany sen. Co więcej, pościel bawełniana dla dzieci dostępna jest w wielu atrakcyjnych, kolorowych wzorach, stworzonych z myślą o najmłodszych. Nie ważne, czy nasze pociechy lubią zwierzątka, księżniczki, czy superbohaterów – będą mogły spać otoczone nimi.