8 powodów, dlaczego pościel bawełniana jest idealna dla dzieci

paź 30, 2022 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Dobór właściwej pościeli dziecięcej może mieć duży wpływ na długość i jakość snu. A o tym, jak ważna jest to czynność dla naszych maluchów, nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się, że źle dopasowana pościel, ze sztucznych materiałów może skutecznie utrudniać nocną i dzienną regenerację dziecka. Dlatego, zamiast poliestrowych warto postawić na okrycia bawełniane, dlaczego? Oto kilka powodów, dla których bawełniana pościel, jest najlepsza dla dzieci. Zapraszamy do lektury!

Od czego zależy spokojny sen dzieci?

Czynników, od których zależy długość i jakość snu malucha jest wiele. Dbając o odpowiednią temperaturę, zaciemnienie, ciszę, wywietrzenie, ale również wygodny materac i odpowiednią pościel, możemy sprawić, że dziecko będzie spało głęboko i niepotrzebnie się nie wybudzi. Każdy rodzic wie, że taka drzemka sprawi, że maluch wstanie wypoczęty, a nie zmęczony i marudny. Chcielibyśmy skupić się na przybliżeniu zalet pościeli bawełnianej, która umożliwi dzieciom spokojny sen. Dlaczego?

  1. Pościel bawełniana dla dzieci jest miękka i delikatna

Bawełna ma wyjątkowe właściwości, a przede wszystkim jest miękka i delikatna dla skóry dziecka. Nie ma możliwości, by drapała czy drażniła delikatne ciało malucha, nawet w pierwszych dniach życia. Śpiąc pod pościelą bawełnianą, dzieci będą przyjemnie otulone i zyskają odpowiedni komfort i warunki do regeneracji. Włókna bawełniane mogą mieć różny stopień miękkości w zależności od splotu. Najdelikatniejszy będzie muślin, który wygląda jak chmurka. Co ciekawe po każdym kolejnym praniu staje się jeszcze milszy w dotyku.

2. Można prać ją w wysokich temperaturach i łatwo utrzymać w czystości

Każdy rodzic wie, że dzieci brudzą siebie i otoczenie wyjątkowo szybko. Powstające plamy bywają trudne do wyczyszczenia, szczególnie w niskich temperaturach. Zaletą pościeli bawełnianej jest to, że można ją prać bez negatywnego wpływu na jej wygląd i właściwości nawet w 90 stopniach Celsjusza. Dzięki takiej możliwości produkt zyskuje jeszcze więcej. Oznacza to bowiem, że pościel łatwo wyczyścić nie tylko z plam, ale również roztoczy, bakterii czy wirusów. Nawet po chorobie dziecka szybko przywrócimy jej bezpieczeństwo i perfekcyjną czystość.

3. Jest antyalergiczna

Jeśli nasz maluch boryka się z alergiami lub uczuleniami, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, w jakiej pościeli śpi. Wybierając wysokiej jakości pościel z bawełny organicznej, od sprawdzonych producentów, mamy pewność, że do jej produkcji nie użyto szkodliwych barwników czy pestycydów. Sama bawełna ma właściwości antyalergiczne. Co istotne, jak już wspomnieliśmy, możemy ją prać w wysokich temperaturach, dzięki czemu jesteśmy w stanie zabić gromadzące się na jej powierzchni drobnoustroje.

4. Pościel z bawełny jest przewiewna i oddychająca

Najważniejszą zaletą dziecięcej pościeli bawełnianej jest fakt, że jest ona bardzo przewiewna. Naturalny materiał oddycha, nie pozwalając nam zapocić się czy zmarznąć. Jedną z jej właściwości jest higroskopijność. Co to oznacza w praktyce? Pościel bawełniana bardzo dobrze radzi sobie z wchłaniem wilgoci. Jest to bardzo istotne w ciepłe dni, przydaje się również podczas choroby, gdy organizm mocno się poci. Nawet w takich sytuacjach skóra dziecka nie będzie pozostawała mokra. Ciało pod wpływem gorączki szybko się poci. Znacznie zwiększa to komfort snu i chroni przed wychłodzeniem.

5. Ma właściwości termoregulacyjne

Pościel z bawełny jest doskonałym wyborem dla dzieci również dlatego, że ma właściwości termoizolacyjne. Sprawdzi się o każdej porze roku, niezależnie od temperatury na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Spokojnie można ją określić mianem pościeli całorocznej.

6. Dostępna jest w szerokiej ofercie kolorystycznej

Bardzo cenne, zwłaszcza z punktu widzenia maluchów, jest to, w jakim kolorze czy wzorze jest pościel. Komplety z bawełny dostępne są w szerokim wzornictwie, każde dziecko znajdzie więc taki, jaki mu się podoba, bez względu na to, czy woli pościel w superbohaterów, postaci z bajek, zwierzątka, kwiatki, księżniczki, samochody, czy po prostu gładkie w ulubionej barwie. Z pewnością pod wybraną przez siebie pościelą maluch będzie spał zdecydowanie chętniej. Warto więc, szczególnie w przypadku przedszkolaków i dzieci szkolnych, brać pod uwagę ich upodobania.

7. Jest lekka i wygodna w użytkowaniu

Pościel bawełniana dla dzieci jest również idealna ze względu na swoją wygodę użytkowania, wszechstronność i lekkość. Maluchowi będzie pod nią po prostu wygodnie, ciepło i miło. Co ważne, taką pościel można wykorzystać nie tylko jako okrycie, ale również jako matę do zabawy czy element budowanej bazy. 

8. Pościel bawełniana jest trwała

Niewątpliwie istotne jest również to, że pościel z bawełny jest trwała i solidna. Tkanina nie należy do grona tych, które rozpadną się po kilku praniach. Żaden maluch, nawet ten najbardziej ruchliwy, również nie zniszczy takiego okrycia w trakcie snu czy też zabawy. A to sprawia, że bawełniana pościel dziecięca posłuży mu przez dłuższy czas.