4 powody, dlaczego warto zainwestować w podkład na materac w łóżku dziecka

sty 13, 2021 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Wybieranie elementów wyposażenia do dziecięcego łóżeczka jest często niełatwym zadaniem. Duża część rodziców skupia się bowiem bardziej na różnego rodzaju ozdobach, niż na tym, co rzeczywiście może okazać się przydatne. W efekcie po pewnym czasie okazuje się, że brakuje wielu przydatnych rzeczy. Dlaczego więc warto od początku zdecydować się na zakup podkładu na materac? Jakie są jego funkcje?

Jakie są niezbędne elementy wyposażenia dziecięcego łóżeczka?

Każdy człowiek – bez względu na jego wiek – musi mieć odpowiednie warunki do snu. Bez tego nie byłby możliwy skuteczny odpoczynek. W przypadku niemowlaków i kilkuletnich dzieci dobry sen jest szczególnie ważny, ponieważ to właśnie wtedy zdobywają one siłę na dalszy prawidłowy rozwój. Istnieje kilka ważnych elementów, bez których dziecięce łóżeczko nie może funkcjonować. Są to:

  • odpowiednia poduszka – dostosowana do wieku dziecka i etapu jego rozwoju;
  • odpowiednia kołdra – taka, która zapewni właściwą ilość ciepła, a jednocześnie nie będzie zbyt gruba ani masywna;
  • prześcieradło dobrane do wymiarów materaca;
  • podkład na materac – który należy wybierać, jak wspomniane wyżej prześcieradło, odpowiednio do wymiarów materaca i łóżka. 

Niektórzy ograniczają się jedynie do trzech pierwszych wymienionych elementów. Zrezygnowanie z zakupu podkładu nie będzie błędem, jednak jego brak może znacznie utrudnić funkcjonowanie z małym dzieckiem. 

Dlaczego warto kupować podkład na materac do dziecięcego łóżka?

Powodów do zakupu podkładu na materac do dziecięcego łóżeczka jest wiele. My postaramy się jednak przybliżyć tylko kilka, naszym zdaniem, najważniejszych zalet, wynikających z faktu jego posiadania.

Zwiększone bezpieczeństwo materaca przy użyciu podkładu

Każdy rodzic wie, że posiadając dziecko, powodów do częstej zmiany ubranek jest wiele. Tak samo wygląda kwestia dziecięcej pościeli. Powinna być ona zmieniana co kilka dni, nie tylko ze względu na zdrowie pociech. Przede wszystkim chodzi tu o fakt łatwego zabrudzenia bielizny pościelowej przez dzieci. Może bowiem dojść np. do jej zamoczenia, zwłaszcza w przypadku maluchów, które uczą się korzystać z nocnika. Jednak nie jest to jedyny powód. Dzieci są często karmione w łóżeczkach, przez co nierzadko dochodzi do wylania mleka czy innego rodzaju pokarmu, jak np. zupka. W wyniku tego pościel oraz prześcieradło zostają pobrudzone. Zazwyczaj płyn dociera także do materaca. W momencie, gdy nie jest używany specjalny podkład, dochodzi do jego zamoczenia i konieczności szybkiego wyczyszczenia. To z kolei nie należy do najłatwiejszych zadań, więc jest to dodatkowa, ciężka praca dla rodzica, której łatwo było zapobiec. 

Łatwość czyszczenia podkładu na materac do łóżeczka dla dziecka

Tak, jak wspomnieliśmy już wyżej, pranie materaca jest ciężkim i trudnym zadaniem. Do tego dochodzi także kwestia jego wysuszenia, ponieważ jeśli o to nie zadbamy, możemy nabawić się przykrego zapachu. W przypadku posiadania i używania w łóżeczku dziecięcym specjalnego podkładu, gdy zachodzi taka potrzeba, można go łatwo zdjąć i równie bezproblemowo uprać. To z kolei powinno odbywać się w odpowiednich warunkach, tzn. we właściwej temperaturze i przy użyciu środków do czyszczenia, bezpiecznych dla delikatnej skóry dziecka. Można powiedzieć, że w pewnym sensie materace na dziecięcym łóżeczku są tak samo ważne, jak obrusy plamoodporne na stołach podczas dużych rodzinnych uroczystości.

Zakup nowego podkładu mniejszym wydatkiem niż kupno nowego materaca do dziecięcego łóżka

Wszystko, co jest często używane, po pewnym czasie musi zostać wymienione na nowe. Tak samo jest w przypadku podkładu na materac do dziecięcego łóżeczka. Wyjaśniliśmy, że jak najbardziej można go prać. Kiedy jednak potrzeba jego czyszczenia pojawia się wyjątkowo często, po pewnym czasie traci on swoje właściwości i pojawia się konieczność zakupu nowego. Nawet jeśli przyjdzie taki przymus, wydatek ten będzie zdecydowanie mniejszy, niż gdyby nastąpiła konieczność kupna nowego materaca. Ten z kolei z pewnością byłby zdecydowanie droższy niż opisywana mata ochronna.

Możliwość dopasowania wielkości podkładu do wymiarów materaca

Ogromnym plusem jest to, że podkłady na materac do dziecięcego łóżeczka występują w różnych rozmiarach. Nie ma więc obaw, że jeśli planujemy zakupić swojemu maluchowi nowe, większe łóżeczko, pojawi się problem z wyborem odpowiedniej maty ochronnej. 

Zakup podkładu na materac do łóżeczka dziecięcego przez internet

Decydując się na zakup podkładu na materac, często pojawia się pytanie: gdzie tak właściwie można go dostać? Dobra wiadomość jest taka, że dostępne one są w większości sklepów z pościelą. Wygodną alternatywą jest także zamówienie go przez internet. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, który byłby stracony na dojazd do sklepu, a także chodzenie po nim – nasz wysiłek ograniczy się bowiem jedynie do kilku kliknięć. Decydując się jednak na tę opcję, warto pamiętać, aby wybrany sklep pościelowy cechował się towarami dobrej jakości. Jest to jedna z ważniejszych kwestii, na którą warto zwrócić uwagę podczas podejmowania ostatecznej decyzji – zwłaszcza jeśli dany przedmiot kupowany jest dla dziecka.