Pościel dla małego alergika – jaki materiał i wypełnienie wybrać?

Lis 30, 2018 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Jeżeli chcesz zapewnić swojemu dziecku odpowiedni komfort snu, zwróć uwagę nie tylko na kolor i wzór pościeli, ale również na wypełnienie kołdry, gdyż to właśnie ono w głównej mierze decyduje o zdrowym śnie. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jakie produkty najlepsze będą do pokoju Twojego dziecka.

Co może uczulać dziecko podczas snu?

Najpopularniejszymi alergenami zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, które mogą uczulać nasze dzieci, są odchody roztocza znajdujące się w pościeli. Roztocza to małe pajęczaki, niewidoczne gołym okiem, które żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim. Najwięcej jest ich na materacu, pościeli, kocach, dywanach. Samą reakcję alergiczną powodują ich odchody. Śpiąc średnio przez 8 godzin, nasze dziecko ma bezpośredni kontakt z miliardami alergizujących odchodów, których nie widzi. Kontakt z roztoczami może skutkować kaszlem, katarem, zaczerwienieniem oczu, wysypką. Jeżeli nasze dziecko ma alergię na roztocza, cierpi nie tylko z powodu wyżej wymienionych dolegliwości, ale również dlatego, że nie dosypia. W przypadku, gdy u naszego dziecka obserwujemy objawy alergii na roztocza kurzu domowego, musimy nie tylko dokładnie i często sprzątać, ale i zwrócić uwagę na wypełnienie kołdry pod którą śpi. W niektórych przypadkach wskazany może być również zakup specjalnej kołdry antyalergicznej.

Wypełnienie kołdry dla alergika

Rodzaj wypełnienia ma istotne znaczenie w przypadku alergii. Bowiem nie wszystkie rodzaje wypełnienia polecane są alergikom, nie wszystkie też są łatwe do czyszczenia. W tradycyjnej pościeli roztocza i grzyby znajdują sprzyjające środowisko, dlatego uczulają. Pościel dla alergika powinna zatem przede wszystkim uniemożliwić ich przedostanie się do wnętrza materiału. Dla małych alergików najlepsze będzie wypełnienie hipoalergiczne, ze specjalnych włókien poliestrowych. Ponadto pościel dla alergika powinna być łatwa w utrzymaniu w czystości, ważne by była odporna na pranie w temperaturze minimum 60°C, nie tracąc przy tym swoich właściwości.

Dla alergików polecana jest również pościel jedwabna, która posiada właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciąga kurzu.

Możemy również zdecydować się na dedykowaną pościel antyalergiczną lub antyroztoczową. Tego typu pościele wykonane są ze specjalnych włókien, które uniemożliwiają rozwój roztoczy, grzybów i innych alergenów. Poza kołdrą antyalergiczną warto też zainwestować w antyalergiczny pokrowiec na materac, który zabezpieczy przed osiadaniem roztoczy oraz poduszkę antyalergiczną.

antyalergiczna posciel dla dzieci

Kołdra wełniana dla dzieci

Zaletą kołder wełnianych, szczególnie tych z wypełnieniem z owiec Merynos, jest termoregulacja. Dzięki tej właściwości możliwe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała zarówno latem, jak i zimą. Kolejnym autem jest higroskopijność, co pozwala na wchłanianie nadmiaru wilgotności spowodowanego, np. nadmiernym poceniem się. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że kołdra wełniana nie jest wskazana dla wszystkich. Na pewno nie będzie odpowiednia dla dzieci uczulonych na wełnę. Sprawdzi się za to dobrze u tych pociech, które zmagają się z alergią na roztocza.

Puch, a może pierze?

Biorąc pod uwagę wypełnienie, można się jeszcze zastanowić nad kołdrą puchową lub z pierza. Te drugie można od razu odrzucić, ponieważ nie są w stanie zapewnić maksymalnego komfortu termicznego. Kołdry puchowe wypełnione wysokiej jakości puchem gęsim wykazują doskonałe właściwości termoizolacyjne, a przy tym są bardzo lekkie. To sprawia, że jedna kołdra może być stosowana zarówno latem, jak i zimą. Ponadto obecnie w sprzedaży są dostępne antyalergiczne kołdry puchowe Allerguard wykonana ze specjalnych mikrowłókien, które zapewniają doskonałą szczelność oraz stanowią barierę dla roztoczy. Jednocześnie tkanina Allerguard charakteryzuje się doskonałą przepuszczalnością powietrza oraz wilgoci, zapewniając komfort związany z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała. Kołdra Allerguard wypełniona jest wysokiej jakości czystym puchem gęsim, poddanym procesowi obróbki termicznej w 120°C, co gwarantuje jego wysoką sterylność.

Odpowiednie atesty

Szukając odpowiedniej pościeli dla alergika, powinniśmy również zwrócić uwagę na posiadane atesty. Sam napis na etykiecie wcale nie musi oznaczać, że taka pościel faktycznie jest antyalergiczna. Wyroby antyalergiczne muszą być oznaczone certyfikatem Oeko-Tex Standard lub/oraz posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Jaki materiał pościeli?

Oprócz wypełnienia kołdry nie bez znaczenia jest również materiał pościelowy. W przypadku dzieci najlepszy będzie taki, który nie podrażnia skóry. W większości wypadków najlepsze będą pościele bawełniane. W przeciwieństwie do pościeli z kory nie jest szorstka, dzięki temu nie będzie podrażniała skóry malucha. Jest to materiał całkowicie naturalny, który dodatkowo cechuje się niezwykłą trwałością, jednak trzeba pamiętać, że wymaga opieki w postaci regularnego prania i prasowania.