Kilka prostych sposobów na ścielenie dziecięcej pościeli, które nauczą pociechę samodzielności

lip 16, 2020 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Dobrze posłane łóżko zabezpiecza pościel przed zabrudzeniem, a także znacznie przedłuża jej świeżość. O ile sami możemy nie przykładać do tego aspektu szczególnej wagi, to w przypadku dzieci jest to o wiele ważniejsze. Jeśli nasza pociecha osiąga przedszkolny wiek i powoli uczy się domowych obowiązków, to pokażmy jej również kilka sposobów na ścielenie łóżka. Być może któryś z nich okaże się tak ciekawy, że nie będziemy musieli specjalnie namawiać dziecka do nowego zadania. Więcej o ścieleniu łóżka przeczytacie niżej. Zapraszamy.

Dlaczego warto uczyć dzieci ścielenia łóżka?

Pościelone łóżko to nie tylko porządek w pokoju, to także większa higiena, mniejsza ilość alergenów i przedłużona świeżość. Pościel i obicie łóżka to ulubione siedlisko roztoczy, które mogą podrażniać delikatną skórę dzieci. Ułożenie pościeli pomaga jej wyschnąć i przewietrzyć się w ciągu dnia, co sprawia, że łóżkowe otoczenie staje się mniej przyjazne dla tych małych pajęczaków.

Kiedy jest odpowiednia pora na pościelenie łóżka?

Jeszcze do niedawna sądzono, że najlepiej pościelić łóżko zaraz po przebudzeniu. Teraz stanowisko jest nieco inne i mówi się, że warto poczekać z tą czynnością nawet 2 godziny. Podczas snu pościel wchłania wilgoć pochodzącą z ciała, przez co sama staje się nieco wilgotna. Pozostawienie kołdry na łóżku pozwala jej wyschnąć, co znacznie zmniejsza ilość roztoczy i eliminuje ryzyko pojawienia się pleśni. Warto wykorzystać nową wiedzę i nauczyć dziecko, że ścielenie łóżka nie musi być dla niego priorytetem.

Łatwe sposoby na pościelenie łóżka przez dziecko

Najszybciej zachęcimy dziecko do ścielenia łóżka poprzez pokazanie mu różnych sposobów. Niektóre z nich mogą być zabawne, inne sztywne i nudne, a kolejne szybkie oraz oszczędzające czas. Warto też wytłumaczyć, co wygląda dobrze na łóżku i dlaczego powinniśmy je ścielić.

Hotelowe łóżko dla małej księżniczki

Pierwszy sposób ścielenia łóżka sprawia, że szybko zmienimy pokój w bajkowe królestwo. Potrzebujemy do tego kolorowej narzuty u dużej ilości poduszek, najlepiej z tego samego materiału. Wykorzystanie jednej serii bielizny pościelowej uprości sprawę i jednocześnie ułatwi zachowanie spójności, która jest niezbędna do uzyskania bajkowej harmonii. Samo ułożenie pościeli jest łatwe, wystarczy tylko wygładzić pościel, przykryć ją narzutą i rozłożyć poduszki.

Swobodny nieład dla łowców przygód

Aktywne dzieci mogą mieć problem z codziennym ścieleniem pościeli, jednak możemy iść z nimi na kompromis i zaproponować im sposób, na który będą musiały poświęcić jedynie minutę. Wystarczy, że ułożymy pościel i narzucimy na nią pled lub inny typ narzuty. Poduszki i reszta mogą być rozrzucone, to nie one stanowią najważniejszą część higieny okołołóżkowej.

Ekspresowe ścielenie dla małych leniuszków

Jeden z najprostszych sposobów zakłada, że nasz mały leniuszek nie będzie chciał codziennie układać pościeli, przykrywać jej narzutą i do tego porządkować poduszek. Najlepszym wyjściem jest położenie poduch obok siebie, nieco poniżej krańca łóżka, i nakrycie ich pościelą. Tylko tyle.

Elegancko ułożona pościel dla małej modnisi

Dziewczynkom zwykle bardziej zależy na porządku, dlatego warto pokazać im jeden z trudniejszych sposobów składania pościeli. W tym przypadku należy ładnie ułożyć kołdrę, przykryć ją narzutą, której rogi elegancko wywijamy, a następnie ładnie ułożyć poduszki. Najlepszy efekt da dwustronna narzuta, która będzie miała inny nadruk w miejscu wywinięcia. Gwarantujemy, że dzieci same będą chciały eksperymentować z układaniem narzuty na pościeli.

Czym zamaskować bałagan na dziecięcym łóżku?

Prędzej czy później będziemy zmuszeni do znalezienia ulubionego sposobu na zamaskowanie łóżkowego bałaganu. Wspomniane wcześniej narzuty sprawdzają się w tym przypadku najlepiej, warto też zainwestować w kilka ozdobnych poduszek, które położone na łóżko dadzą wrażenie artystycznego nieładu. Co więcej, świetnie sprawdzą się one jako podparcie podczas czytania książki czy oglądania bajki w telewizji. Podobną funkcję spełniają też poduszki do sypialni czy salonu.

Wietrzenie pościeli pomoże zachować higienę w sypialni

Wietrzenie pościeli jest świetnym sposobem na zachowanie higieny. Wiatr i słońce skutecznie wysuszą i odświeżą materiał, co usunie roztocza i uchroni nas przed ich inwazją. Pamiętajmy, że regularne pranie pościeli także jest ważne, jeśli chcemy zachować wysoki poziom higieny. W tym celu postawmy na same bawełniane i bambusowe pościele, ponieważ ten materiał umożliwia pranie w wysokich temperaturach.