Kilka powodów dla których nie warto wybierać pościeli poliestrowych dla dzieci

lut 21, 2022 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Tkaniny poliestrowe zdominowały rynek tekstylny. Znajdziemy je praktycznie wszędzie, wykorzystywane są do produkcji ubrań, firanek, obrusów czy pościeli. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ poliester jest tani, wszechstronny i daje wiele możliwości aranżacyjnych. Jednak nie zawsze będzie warto po niego sięgnąć. Jednym z przykładów tekstyliów a tej tkaniny, których powinniśmy się wystrzegać, są dziecięce pościele poliestrowe. Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest poliester i jakie ma właściwości?

Poliester jest sztucznie wytwarzanym materiałem, który powstaje podczas procesu syntezy określonych alkoholi, kwasów i estrów. Jeśli nie jesteśmy specjalistami z zakresu chemii, można mocno uprościć, że poliester powstaje z ropy naftowej. Na początku poliester przybiera formę niewielkich płatków, które następnie są topione w wysokiej temperaturze. Gdy to następuje, powstają ściekający, wystające nitki, następnie przetwarzane na włókna. Dzięki temu, że da się je rozciągać, można nadać im pożądany wygląd. Ważną cechą poliestru jest to, że może być poddany recyklingowi.

Czy poliester ma tylko wady? Jakie są zalety poliestrowych tkanin?

Tkaniny poliestrowe nie są trudne do jednoznacznej oceny. Mają kilka ciekawych zalet, z którymi warto się zapoznać. Przede wszystkim jest to materiał, który wyróżnia się dużą sprężystością. Nie ma podatności na odkształcenia, ani też na wyciąganie. Wiele oby doceni fakt, że poliestrowe materiały są odporne na gniecenie się i nie trzeba ich prasować przed użyciem. Równocześnie jest to materiał bardzo wytrzymały i plamoodporny. Może być to przydatny szczególnie kiedy będzie użytkowany przez dzieci. Kolejnymi zaletami poliestru jest to, że jest on lekki oraz tani w pozyskiwaniu.

Obecnie tkaniny poliestrowe bardzo często wykorzystywane są do produkcji odzieży sportowej. Ma tę zaletę, że skutecznie chroni przed deszczem, wiatrem odprowadza pot bez powstawania mokrych plam i może wspomóc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Dzisiejszy poliester zdecydowanie różni się od tego, który produkowany był jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Mimo wszystko jednak nigdy nie będzie miał on takich właściwości jak tkaniny naturalne.

Wady pościeli  poliestrowej dla dzieci

Pościel poliestrowa dla dzieci z kilku względów nie jest najlepszym wyborem. Dziecięca skóra jest bardzo delikatna. Postawienie więc na pościel wykonaną w 100% z poliestru może sprawić, że wystąpią podrażnienia lub uczulenia. W przypadku maluchów zdecydowanie lepiej sprawdzą się pościele z tkanin naturalnych jak bawełna, len, bambus. Z jakich jeszcze względów pościel wyłącznie poliestrowa nie jest odpowiednia dla dzieci?

  • Nie zapewni odpowiedniej cyrkulacji powietrza, szczególnie jeśli jest słabej jakości. Takie tkaniny będą uniemożliwiać właśnie odprowadzenie potu dziecka. To z kolei może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji, a w skrajnych przypadkach nawet do przeziębienia malucha.
  • Może doprowadzić do podrażnień na skórze, często do produkcji taniej i słabej jakości poliestrowej pościeli używa się szkodliwych barwników.
  • Pościel poliestrowa dość szybko się mechaci.
  • Należy pamiętać, że materiał poliestrowy jest łatwopalny, przez co bardzo niebezpieczny w kontekście okrycia niemowlęcego i dziecięcego.

Jaka pościel będzie najlepsza dla dzieci?

Jeśli nie pościel poliestrowa, to jaką najlepiej wybrać do okrycia maluchów? Postawmy przede wszystkim na materiały naturalne, które są bezpieczne dla delikatnej skóry dziecięcej. Jakie zalety mają pościele z naturalnych materiałów i które sprawdzą się najlepiej?

Pościel bawełniana dla dzieci

Dziecięca pościel bawełniana jest gwarancją przewiewności i oddychalności na najwyższym poziomie. Skóra malucha będzie miała odpowiedni dostęp do powietrza i właściwą wymianę gazową. Dodatkową zaletą tkanin bawełnianych jest ich miękkość i delikatność dla skóry. Nie można również zapominać o tym, że można ją prać w wysokich temperaturach. Będzie to ogromne ułatwienie w utrzymaniu czystości tej pościeli. W przeciwieństwie do pościeli poliestrowej, którą zazwyczaj można prać wyłącznie w 40 stopniach, inaczej mogłaby się odbarwić lub zafarbować.

Pościel bambusowa dla dzieci

Kolejną godną uwagi pościelą dziecięcą, jest ta wykonana z bambusa. Tkaniny bambusowej posiadają niezwykłe właściwości. A co najważniejsze ich produkcja jest zupełnie bezpieczna i nie stosuje się w niej szkodliwych chemikaliów, jak to ma miejsce w przypadku pościeli poliestrowej. Pościel z bambusa ma ciekawe i cenne właściwości:

  • zapewnia termoregulację, ma zdolność obniżyć temperaturę w łóżku nawet o kilka stopni;
  • ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze – co przyda się w przypadku dzieci z alergiami i uczuleniami. Na takim materiale nie dojdzie do rozwoju mikroorganizmów czy szkodliwych grzybów. A mogłyby być one bardzo niebezpieczne dla noworodków ze słabo rozwiniętym układem odpornościowym. Będzie to więc najlepszy wybór dla wcześniaków i chorujących dzieci;
  • schnie szybko, można ją więc sprawnie wymieniać i szybko suszyć nawet w niewielkim mieszkaniu;
  • odbija szkodliwe promieniowanie UV.