Kilka inspiracji na przechowywanie dziecięcej pościeli

gru 19, 2022 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Dbanie o czystość dziecięcych pokoi zwykle przez długi czas należy do obowiązków rodzica. Sprzątanie zabawek, dbanie o porządek, ale przede wszystkim o jakość ich snu, dzięki czystej pościeli. Pranie, prasowanie oraz przechowywanie to niezbędne czynności, które wpływają na żywotność pościeli. W jaki sposób powinniśmy przechowywać dziecięcą pościel? Przygotowaliśmy kilka praktycznych inspiracji, które pomogą rozwiązać ten problem. 

Przechowywanie dziecięcej pościeli na łóżku 

Z reguły posiadamy kilka kompletów pościeli. Zapasowe lądują w szafie, czy też innych miejscach do przechowywania, a jeden z nich znajduje się na łóżku naszych dzieci. Ścieląc łóżko, skupiamy się zwykle wyłącznie na walorach wizualnych używanej pościeli — składamy kołdrę w kostkę, poprawiamy poduszkę i gotowe. Natomiast przechowywanie pościeli na łóżku w taki sposób ma swoje minusy — narażamy ją na kurz i roztocza. 

Wszystkie materiały tekstylne w naszych domach są idealnym siedliskiem bakterii i roztoczy. Uwielbia je kurz, dlatego tak istotne jest zabezpieczanie pościeli codziennego użytku. W pokoju dziecięcym ma to szczególne zastosowanie, kiedy nasze pociechy lubią bawić się w swoich łóżkach i korzystają z niego również za dnia. Aby uniknąć zanieczyszczenia dziecięcej pościeli, można ją nakryć kolorową narzutą. Spełni ona funkcję ochrony, jak i dekoracji.  

Pozostałe komplety dziecięcej pościeli

Zapasowe komplety pościeli zwykle przechowane są w szafie, komodzie, czy też innych miejscach, które ochronią je przed kurzem. Trzeba natomiast pamiętać, że przetrzymując pościel w zamkniętym meblu, musimy co jakiś czas dostarczać jej świeżego powietrza. W przeciwnym razie nieużywana przez jakiś czas zacznie nieprzyjemnie pachnieć i będziemy musieli powtórzyć proces prania i prasowania naszych dodatkowych kompletów. 

Jeśli nie posiadamy miejsca w naszej szafie na dziecięcą pościel, możemy ją przechowywać w przewiewnych, ozdobnych koszach, które będą idealnie dekorować dziecięcy pokój. Dobrym pomysłem będzie też kompletowanie zestawów. Układanie jedno na drugim: kołdra, poduszki, prześcieradło, ułatwi dzieciom wymianę pościeli, jeśli będą już na takim etapie dbania o porządek w swoich pokojach.

Jeśli borykamy się z problemem małej przestrzeni, nasze kołdry, poduszki oraz pościel mogą zajmować zbyt wiele miejsca, aby pomieścić je w szafach, a co dopiero w dziecięcym pokoju. Na ten problem idealnym rozwiązaniem będą worki próżniowe. Pozwolą na zaoszczędzenie miejsca (kołdra powinna zmniejszyć swoją objętość do około ⅔ objętości), jak i zabezpieczą przed zabrudzeniem. 

Co z praniem i prasowaniem dziecięcej pościeli? 

Przygotowanie pościeli do przechowania jest ważnym krokiem dbania o nasze domowe tekstylia. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie przygotowanie, nasza pościel może nie być czysta i pachnąca po wyjęciu jej z szafy. 

Pranie dziecięcej pościeli 

Dziecięca pościel otula delikatną skórę dzieci. Doskonałe jej wypranie to podstawa zachowania czystości. Podczas tego procesu zawsze zwracaj uwagę na instrukcje, które znajdują się na metce. Dobrze dobrane detergenty oraz temperatura będzie zależeć od tego, z jakiego materiału jest twój komplet pościeli. Im wyższa dopuszczalna temperatura, tym lepiej. Po takim praniu materiał będzie lepiej odświeżony i sterylny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy któreś z naszych dzieci jest alergikiem. 

Prasowanie dziecięcej pościeli 

Całkiem możliwe, że prasowanie nie należy do naszych ulubionych czynności. Warto jednak wziąć je pod uwagę w przypadku naszych dziecięcych kompletów pościeli. Zwykle nie są one tak duże, jak pozostałe i wykonane z materiału, który nadaje się do przeprasowania (zawsze sprawdzaj instrukcje na metce). Prasując pościel, zaoszczędzimy znaczną część miejsca w naszej szafie, czy komodzie. Wyprasowana zajmie zdecydowanie mniej oraz będzie wyglądać zdecydowanie lepiej w użytku. Przeprasowanie materiału wysoką temperaturą z żelazka to również dodatkowa sterylizacja zaraz po praniu.

Składanie dziecięcej pościeli

Ten etap przygotowania pościeli do przechowywania ma również duże znaczenie. Jeśli dobrze złożycie pościel, będzie to miało wpływ na to, jak będzie wyglądać po wyciągnięciu do użytku. Jeśli prasujesz pościel, składaj ją od razu kompletami. Poszewkę złożoną w kostkę wygładź dodatkowo żelazkiem. Dzięki temu ponownie zmniejszy swoją objętość.

Gdzie przechowywać dziecięcą pościel, jeśli nie w szafie? 

Łóżko z pojemnikiem

Podczas wybierania mebli do dziecięcego pokoju musisz pamiętać również o przechowywaniu ich rzeczy w pokoju. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego miejsca na przechowywanie dziecięcej pościeli w innych szafach w mieszkaniu, pamiętaj, że takie miejsce będzie trzeba znaleźć w ich pokoju. To niekoniecznie musi być duży mebel, możesz do tego wykorzystać łóżko z pojemnikiem na pościel. Możesz w nim przetrzymywać pościel, która jest w użytku lub przeznaczyć je na dodatkowy komplet dla twoich dzieci. Jeśli dobrze zagospodarujesz miejscem i odpowiednio przygotujesz pościel do przechowywania, z powodzeniem zmieścisz w takim pojemniku większą ilość kompletów.

Skrzynie i kufry

Jeśli Twoje wnętrze ma do zagospodarowania dodatkową przestrzeń, możesz ją wykorzystać i ozdobić kolorowymi kuframi lub skrzyniami. Nowe pojemniki w ciekawe, dziecięce wzory mogą posłużyć jako element dekoracyjny. Dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce na przechowywanie pościeli.