Jaka pościel dla 4 latka? Podpowiadamy rozmiar, który będzie najodpowiedniejszy

maj 19, 2023 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Sypialnia dziecięca już od najmłodszych lat jest stale zmieniana i urządzana z największą starannością. Materac, poduszka, a nawet kołdra, czy pościel powinny być dopasowane odpowiednio do wieku młodego człowieka. W przypadku poszewek oczywiście inaczej dobiera się do dorosłych, a inaczej do młodszej pociechy. Wybór odpowiedniego materiału, czy też rozmiaru pościeli dla dziecka to nie lada wyzwanie, tym bardziej że ciało dziecka wciąż się zmienia i rośnie. W naszym artykule podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią pościel dla 4 latka!

Jaki rozmiar kołdry dla dziecka?

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup odpowiedniej pościeli dla dziecka, trzeba się najpierw zastanowić, jaka kołdra będzie najlepiej pasowała. Preferowana opcja dla 4-latka to rozmiar 90 x 160 cm lub 100 x 160 cm. Oczywiście te wymiary nie są zbyt popularne w dzisiejszych czasach, ponieważ dzieci stale rosną, dlatego rodzice decydują się na zakup większego łóżka. Najczęściej w rozmiarze takim jak: 80 x 160 cm, 80 x 180 cm, 80 x 200 lub 90 x 200 cm. Dodatkowo na łóżka w takich rozmiarach można swobodnie dobierać większą kołdrę i pościel, co zdecydowanie posłuży dzieciom na lata.

Jaki rozmiar pościeli dla 4 latka?

Wybierając odpowiedni rozmiar pościeli dla 4 latka, najpierw trzeba zwrócić uwagę na dwa bardzo ważne aspekty. Po pierwsze, jaki jest wiek dziecka, a po drugie, jaki jest rozmiar łóżka. Na rynku jest wiele takich produktów do spania, które różnią się od siebie, chociażby wielkością materaca. Dla małej pociechy będziemy potrzebować wiele kompletów pościeli, ponieważ dzieci rosną wraz z wiekiem i szybko mogą stać się za krótkie, przez co 4 latek w zimowe wieczory może zmarznąć. Wiek, dziecka ma bardzo istotne znaczenie podczas wyposażenia łóżeczka, szczególnie dla 4 latka, ponieważ w przeciwieństwie do noworodka, który potrzebuje tylko kołderki, to dla przedszkolaka niezbędna będzie jeszcze poduszka. Jednocześnie kołdra dla malucha będzie miała inne rozmiary, niż ta dla większego dziecka. Najlepszym rozwiązaniem pościeli dla przedszkolaków będzie zastosowanie takiej w rozmiarze 100 x 135 cm. Jest to optymalny i najczęściej wybierany rozmiar poszewek dla 4 latka do łóżeczka. Oczywiście każde dziecko jest inne i różni się nie tylko wymiarami, ale przede wszystkim budową ciała. Niektóre pociechy mogą bez obaw w wieku 4 lat spać pod większymi kołdrami, a jednocześnie pod większą pościelą. Warto mieć na uwadzę dokładny wzrost i wiek przedszkolaków podczas wyboru odpowiedniego posłania, tak aby dopasować idealny rozmiar dla miłego i komfortowego snu.

Jak dobierać pościel nie tylko dla 4 latka?

W większości dla dzieci od najmłodszych lat wybiera się podobne rozmiary pościeli i kołder, czy poduszek. Oczywiście warto najpierw zwrócić uwagę na wzrost i wiek swojego dziecka podczas wyboru poszewek do łóżeczka, ponieważ zdarza się, że dzieci w tym samym wieku różnią się od siebie wzrostem. Mimo tego najczęściej wybieranymi rozmiarami wypełnień na kołdry i poduszki według wieku dzieci są:

  • dla niemowlaków od 0 do 12 miesięcy najlepszym rozwiązaniem będzie kołderka 56 x 75 cm,
  • dla dzieci do dwóch lat najczęściej wybierane wymiary kołdry to 80 x 100 cm a poduszka 40 x 60 cm,
  • kołdra 100 x 135 cm i poduszka 40 x 60 cm najlepiej sprawdzi się dla małych pociech w wieku od 2 do 5 lat,
  • dzieci powyżej 5 lat będą potrzebowały kołdry o wymiarach 140 x 200 cm i poduszki 70 x 80 cm.

Na co zwrócić uwagę wybierając pościel dla 4 latka?

Wybierając pościel dla przedszkolaków, ale i nie tylko, warto mieć na uwadzę kilka bardzo ważnych aspektów. Oczywiście oprócz odpowiedniego rozmiaru względem wzrostu małej pociechy, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania materiału. Najlepszą pościelą dla dzieci będzie ta wykonana z naturalnego tworzywa. Taka tkanina jest nie tylko miła i delikatna w dotyku, ale przede wszystkim jest ciepła i wygodna, a sen będzie przyjemny i komfortowy. Pościel powinna przede wszystkim nie podrażniać delikatnej skóry dziecięcej, ponieważ nieodpowiednia tkanina może powodować zaczerwienienia. Dlatego jest kilka najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji pościeli dla niemowlaków.

Po pierwsze: bawełna

Bawełna to naturalne tworzywo, które nie powoduje podrażnień skóry, a przede wszystkim zapewnia termoizolację. Coraz częściej można spotkać na rynku bawełnę organiczną, z której pościel wykonana jest w ekologiczny sposób, a dzięki temu jest zdrowa dla skóry przedszkolaków.

Po drugie: muślin

Muślin to odmiana bawełny, dlatego jest odporny na gromadzenie różnych bakterii i mikroorganizmów, które mogą być niebezpieczne dla naszej pociechy. Materiał również tak jak bawełna nie podrażnia delikatnej skóry dziecka.

Po trzecie: len

Lniana pościel powraca i staje się coraz popularniejsza, a materiał częściej można zakupić jako poszewki dla małych dzieci. Tkanina jest nie tylko przewiewna, ponieważ latem daje ochłodzenie, a zimą ogrzewa nasze pociechy, to przede wszystkim jest antybakteryjna.