Jak zadbać o dziecięcą pościel w trakcie i po chorobie?
Dziecięce choroby to zazwyczaj codzienność rodziców, szczególnie jeśli maluchy chodzą do żłobka, przedszkola czy szkoły. Młode organizmy nabywają w ten sposób odporności. Podobnie jak dorośli, dzieci chorując, bardzo się pocą. W czasie ich choroby należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią pielęgnację pościeli, w której odpoczywa dziecko. Jak zadbać o pościel dziecięcą w trakcie i po chorobie? Zapraszamy do lektury!
Jak zmieniać pościel chorego dziecka?
By zadbać o wysoki komfort dziecka podczas zmiany pościeli, musimy poznać kilka zasad zmiany jej w tym okresie. Szczególnie delikatnie powinniśmy robić to, gdy dziecko ma gorączkę. Intensywne pocenie się i podniesiona temperatura sprawiają, że maluch będzie wyjątkowo wrażliwy na wszelkie bodźce. Może nie być chętne do współpracy i utrudniać nam to zadanie. Jak więc zmieniać pościel chorego dziecka?
Przede wszystkim zanim przystąpimy do tej czynności, przygotujmy sobie wszystkie niezbędne elementy: poszewki na poduszkę, kołdrę, prześcieradło a nawet kołdrę i poduszkę na zmianę. Być może nie będzie konieczności zmienienia wszystkiego, ale dobrze je mieć przy sobie, by później nie musieć na szybko ich szukać. Zwróćmy uwagę, by w pokoju nie było żadnego przeciągu, możemy nieco dogrzać wnętrze, aby maluch nie zmarzł w czasie zmiany pościeli. Innym rozwiązaniem jest tymczasowe opatulenie go szlafrokiem czy kocem. Warto zadbać o wysoką higienę, dlatego pościel dziecka polecamy zmieniać w jednorazowych rękawiczkach i od razu wrzucić ją do kosza na pościel.
Jak często zmieniać pościel chorującego dziecka?
Wszystko zależy od tego, jak poważna jest choroba, jak długo trwa i jak wrażliwych domowników mamy. Pościel chorującego dziecka powinniśmy zmieniać możliwie często, zawsze gdy zostanie przepocona lub zabrudzona i nie rzadziej niż raz w tygodniu przy długotrwałych chorobach. Częsta zmiana bielizny pościelowej jest konieczna dla zachowania równowagi mikrobiologicznej. Pomoże to wyeliminować zagrożenie płynące z roznoszenia się w mieszkaniu czy domu bakterii i wirusów od chorującego dziecka. Dodatkowo świeża pościel pomoże poczuć się maluchowi lepiej i lżej. Czysta pościel i sucha piżamka będzie zdecydowanie dobrym bodźcem dla zdrowienia.
Jak prać pościel po chorym dziecku?
Wiemy już, że pościel chorego dziecka trzeba prać możliwie często. A jak to robić prawidłowo? Przede wszystkim musimy pamiętać, by prać zgodnie z zaleceniami producenta. Równocześnie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w niskich temperaturach nie zabijemy drobnoustrojów. Jak więc pogodzić te dwa aspekty? Najlepiej wybierać więc pościel, która może być prana w wyższych temperaturach. Sprawdzi się na pewno bawełniana, ponieważ nie dość, że może być praca w 60 stopni Celsjusza, to nie doprowadzi do przegrzewania i nie wzmocni pocenia się. Pościel z bawełny jest więc idealnym rozwiązaniem na czas choroby malucha.
A jak prawidłowo prać bieliznę pościelową? Zalecamy przede wszystkim prać ją od razu po zdjęciu, by bakterie i wirusy nie roznosiły się po łazience i całym domu. Pamiętajmy, by ustawić odpowiedni program i temperaturę, a po praniu pościel najlepiej jest suszyć w słońcu lub suszarce. Tak, żeby dobrze wyschła. W przypadku pościeli po chorym dziecku zalecamy również prasowanie. Będzie to dodatkowy sposób na zdezynfekowanie, czyli pozbycie się wszelkich drobnoustrojów.
Jak zdezynfekować pościel dziecięcą po chorobie?
Gdy zwykłe pranie w niskiej temperaturze nie wystarcza, musimy sięgnąć po bardziej zaawansowane metody dezynfekowania pościeli. Z czego warto korzystać?
Gotowanie pościeli dziecięcej
Metodą znaną od wieków jest gotowanie pościeli. Jest to nic innego jak pranie jej w bardzo wysokiej temperaturze, minimum w 95 stopniach Celsjusza. Daje to gwarancję zabicia wszelkich niechcianych drobnoustrojów. Gotowanie pościeli możemy zrobić w pralce (tu temperatura będzie ok. 90 stopni), w garnku lub zalewając pościel wrzątkiem np. w wannie. Dodatkowo do takiej wody warto dodać naturalne eteryczne olejki, które mają działania antybakteryjne, jak np. z drzewa herbacianego.
Specjalne środki dezynfekujące
Jeśli nie możemy wyprać pościeli dziecięcej w tak wysokiej temperaturze, warto sięgnąć po specjalistyczne środki odkażające do prania. Na rynku znajdziemy wiele takich preparatów w postaci płynów czy proszków, które dodaje się do standardowego prania. Z tą metodą musimy jednak uważać, ponieważ istnieje ryzyko, że ktoś z domowników będzie uczulony na tego typu środki chemiczne. Nie polecamy ich dla alergików i bardzo małych dzieci.
Domowe sposoby na dezynfekcję pościeli dla dzieci
Innym domowym sposobem na dezynfekcję pościeli dla dzieci po ich chorobie jest moczenie jej w mieszance sody i octu. Choć zapach może być dla nas odstręczający, to szybko wywietrzeje. Warto jednak zastosować ten sposób przed praniem właściwym.
Mrożenie i wietrzenie pościeli dziecięcej po chorobie
Uzupełnieniem powyższych metod dezynfekcji dziecięcej pościeli jest mrożenie i wietrzenie pościeli. Obie doskonale wspierają standardowe pranie i pomagają wybić wszelkie zarazki.
Ostatnie komentarze