Jak wybrać pościel dla malucha? 4 najlepsze rady

kw. 20, 2021 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Wybór pościeli dla dziecka, bez względu na to, w jakim jest ono wieku, zawsze stanowi wyzwanie dla rodzica. To właśnie pościel będzie towarzyszyć maluchowi każdej nocy, bezpośrednio wpływając na komfort jego snu. Wielu rodziców, chcąc zadbać o dobro swoich pociech, poszukuje sprawdzonych wskazówek, jaką pościel dla nich wybrać. Zebraliśmy więc najlepsze porady i umieściliśmy je w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jakie właściwości powinna mieć pościel dziecięca?

Rodzice starają się zapewnić swoim dzieciom to, co najlepsze. Dlatego szukając odpowiedniej pościeli, powinni zwracać szczególną uwagę na właściwości tekstyliów. W przypadku wyrobów przeznaczonych dla dzieci szczególnie ważnych będzie kilka cech, świadczących o jakości produktu:

  • odpowiedni materiał – najlepsza dla maluszka będzie pościel z bawełny. Jest to w pełni naturalna tkanina, cechująca się higroskopijnością. Unikajmy pościeli wykonanej z satyny lub sztucznych materiałów, takich jak poliester. Pościel satynowa, mimo że chętnie wybierana przez dorosłych, dla małego dziecka może być ,,zbyt zimna”;
  • bezpieczeństwo – zdarza się, że pościel o ciekawym wzorze jest wykonana ze szkodliwego materiału, całkowicie nieodpowiedniego dla maluchów. Aby mieć pewność, że dziecięce tekstylia są najwyższej jakości, szukajmy potwierdzenia w postaci certyfikatu;
  • wysoka jakość wykonania – każdy rodzic wie, że pościel dla dziecka nie jest zakupem na lata, przede wszystkim ze względu na szybko zmieniający się wzrost maluchów. Nie zmiania to jednak faktu, że taka pościel powinna spełniać wszelkie normy, a do tego być wykonana z najwyższą starannością. Kupując tekstylia dla dziewczynki lub chłopca zwracajmy szczególną uwagę na rodzaj obszycia, jakość szwów oraz zapięcie;
  • atrakcyjne wzornictwo – kwestie wizualna mają znaczenie nie tylko dla rodziców, ale także dla dzieci. Odpowiedni wzór, związany z zainteresowaniami malca, będzie ozdobą dziecięcej sypialni, ale także zachętą dla dziecka do spania we własnym łóżku. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając pościel dla dziecka? Najlepsze porady

Wybierając pościel do łóżeczka malucha warto skupić swoją uwagę na kilku kluczowych aspektach. Dzięki temu zyskamy pewność, że zakupione przez nas tekstylia będą w pełni odpowiednie dla dziecka, spełnią wszelkie normy jakości i wpłyną pozytywnie na komfort snu naszej pociechy.

Rozmiar pościeli dla dziecka

Kupując pierwszą pościel dla dziecka lub wymieniając na nową, rodzice często zastanawiają się, jaki rozmiar wybrać. Przede wszystkim warto wiedzieć, od czego zależy jego dobór. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim: wiek dziecka, jego wzrost i budowę ciała oraz ruchliwość podczas snu. Dzieci bardzo szybko rosną, a do tego często zmieniają pozycje w ciągu nocy. To sprawia, że pościel nie może być dopasowana “na styk”. Dziecko powinno mieć ją na tyle większą, żeby móc swobodnie się nakryć i wiercić się podczas snu bez ryzyka zamarznięcia.

Rozmiar pościeli dla dzieci 0-3

Dużą trudność sprawia rodzicom wybranie rozmiaru pościeli dla najmłodszych dzieci. W przypadku niemowląt do około 6 miesiąca pościel nie jest konieczna, a co więcej jest niewskazana z uwagi na możliwość nakrycia się nią w trakcie snu

Dla nieco starszych maluszków, które śpią już we własnym łóżeczku, warto kupić taką pościel, która będzie wypełniać przestrzeń materaca. Najczęstsze wymiary łóżeczka to 120x60 cm. Do nich polecana jest pościel 120x90. Taki rozmiar pozwoli się dziecku otulić, a materiał nie będzie się zwijał podczas snu. 

Z kolei do łóżeczek mierzących 140x70 cm warto wybrać pościel o wymiarach 135x100 cm. Dziecko będzie mogło pod nią spać nawet do 3. roku życia.

Rozmiar pościeli dla dziecka w wieku przedszkolnym

Dzieci powyżej 3. roku życia najczęściej posiadają już własne łóżko. Zwykle ma ono wymiary 180x90 lub 200x90 cm. Wówczas najlepszym rozmiarem pościeli będzie 140x200. Dziecko będzie mogło się nią komfortowo otulić, a co ważne – szybko z niej nie wyrośnie. A dzięki temu, że pościel jest nieco szersza, w razie potrzeby zmieści się pod nią także któryś z rodziców. 

Kolor i wzór pościeli dla dziewczynki i chłopca

Kolorowa pościel w motywy bajkowe to dobry sposób na sprawienie dziecku przyjemności, ale także pobudzenie jego wyobraźni. Maluchy będą szczęśliwe, mogąc spać pod pościelą z ulubionymi postaciami z bajek lub zwierzakami, które ich najbardziej interesują. Odpowiedni wzór będzie także zachętą dla dziecka, żeby położyło się do snu o wyznaczonej godzinie. W przypadku dzieci, które wyjątkowo ociągają się z pójściem spać pomocne będą wzory wzmagające kreatywność, jak na przykład mapy. Sprawdzą się także pościele pozwalające na szaloną zabawę przed snem, z czego najlepszym przykładem będzie pościel do kolorowania. 

Materiał, z jakiego wykonana jest pościel dziecięca

Materiał na pościel dla dziecka powinien mieć liczne właściwości, które zapewnią wygodny, komfortowy sen i odpowiednią regenerację. Z tego względu konieczne jest unikanie syntetycznych materiałów, powodujących przegrzanie, potliwość, a często także wysypki skórne. Najodpowiedniejszym wyborem dla maluchów będzie pościel wykonana z naturalnych włókien, takich jak bawełna, jedwab, bambus czy len. Materiały te mają właściwości termoizolacyjne oraz higroskopijne, dzięki czemu pozwalają skórze oddychać oraz utrzymują odpowiednią temperaturę ciała bez względu na porę roku. Ponadto są miękkie w dotyku, czym zapewniają przyjemny odpoczynek.

jelena mirkovic GKjqseWxUuE unsplash

Wypełnienie dziecięcej pościeli

Poza pościelą, dla jakości snu maluszka ważne będzie także jej wypełnienie. Najczęściej spotykane i odpowiednie dla najmłodszych dzieci będą wypełnienia:

  • z pierza – naturalne pierze ma wiele cennych właściwości, ale niestety może uczulać;
  • z wełny – jest świetnym rozwiązaniem dla dzieci z alergiami, utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała, a do tego odprowadza wilgoć;
  • wypełniania syntetyczne – również odpowiednia dla małego alergika. Zapewnia prawidłową wentylację ciała, a także chroni przed roztoczami i pyłem.