Jak prać dziecięcą pościel? Najczęściej popełniane błędy

lis 15, 2020 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Wydawać by się mogło, że pościel dziecięca – oprócz rozmiaru – niczym nie różni się od normalnej pościeli dla osoby dorosłej. Stwierdzenie to może i jest prawdziwe, trzeba jednak pamiętać, że skóra dziecka jest zdecydowanie bardziej delikatna. Wymaga lepszej pielęgnacji i większej ostrożności w doborze specyfików, które zostaną użyte. Jak prać dziecięcą pościel, żeby nie zaszkodzić swojemu maluchowi? Co robić, aby jak najdłużej zachowała ona swój pierwotny stan?

Po zakupie upierz nową pościel dziecięcą 

Podstawową zasadą, której powinniśmy się trzymać w przypadku wszelkich rzeczy dla dziecka, jest ich wyczyszczenie przed pierwszym użyciem. Podobnie jest z bielizną pościelową. Po zakupie powinniśmy uprać nową pościel dziecięcą, aby pozbyć się ewentualnych bakterii i zanieczyszczeń. Pościel zapakowana w oryginalne opakowanie nie powinna ich posiadać, jednak ze względu na bezpieczeństwo naszych pociech, takie postępowanie zostało ogólnie przyjęte.

Zadbaj o to, aby posiadać kilka zestawów pościeli dziecięcej

Każdy rodzic wie, że posiadając dziecko, trzeba być zawsze gotowym na wszelkie ewentualności. Wyjścia do znajomych czy na dłuższe spacery wiążą się ze wzięciem dużej torby z bogatym wyposażeniem, w tym z drugim setem ubranek. W przypadku pościeli powinniśmy się kierować podobną zasadą. Tutaj stwierdzenie „co za dużo, to niezdrowo” się nie sprawdzi. Kupując bieliznę pościelową dla swojego dziecka, powinniśmy rozważyć zakup kilku dodatkowych kompletów, gdyż ma to związek z jej późniejszą pielęgnacją. Nie powinniśmy prać dziecięcej pościeli z innymi tekstyliami, zwłaszcza z ręcznikami czy ścierkami. Takie połączenie nie wpłynęłoby pozytywnie na żaden z wymienionych produktów. Najlepszym rozwiązaniem jest upranie kilku zestawów pościeli jednocześnie. Wówczas zaoszczędzimy nie tylko czas, ale i prąd oraz wodę.

Podczas prania pościeli dziecięcej zwracaj uwagę na kolory

Zasada ta tyczy się prania wszystkich rodzajów tekstyliów. Aby nie było ryzyka zabarwienia podczas prania jednego zestawu pościeli dziecięcej od drugiej, w innym kolorze, należy przeprowadzić odpowiednią selekcję. Bielizna pościelowa w jasnych barwach powinna zostać uprana osobno, bez pościeli kolorowej czy ciemnej. Dzięki temu nie ucierpi estetyka zestawu, przez co będzie nam mógł służyć zdecydowanie dłużej

Ciekawostka

Kupując pościel dla dziecka, warto wybierać te w jasnych kolory. Okażą się bardziej praktyczne podczas pielęgnacji – nie będzie konieczności wykonywania kilku prań. Jednak oprócz tego, jasne, delikatne barwy bielizny pościelowej będą miały lepszy wpływ na naszą pociechę. Uspokoją ją przed snem, wyciszą i zapewnią lepszy komfort. 

W jakiej temperaturze prać dziecięcą pościel?

Temperatura prania dziecięcej pościeli powinna oscylować w granicach 40 stopni. Jest to optymalna temperatura, w której materiały zostaną doprane, a jednocześnie nie ulegną zniszczeniu. Bywają od tej zasady wyjątki. Te jednak są wskazane na metce, doszytej wewnątrz poszewek. Dziecięca pościel wykonana jest zazwyczaj z bawełny. Materiał ten jest odpowiedni dla skóry maluszków, ponieważ jest delikatny, przez co nie podrażnia naskórka. 

W jakich środkach prać pościel dla dziecka?

Przygotowując się do pielęgnacji rzeczy przeznaczonych dla naszych pociech, powinniśmy zwrócić uwagę na środki do prania, jakie kupujemy. Dziecięca pościel powinna być prana w delikatnych, antyalergicznych proszkach i płynach. Jeśli zabrudzenia na niej nie są duże, możemy dodać połowę wskazanej ilości danego detergentu. Należy pamiętać, że środki czystości, które stosujemy na co dzień, mają zazwyczaj w składzie zdecydowanie więcej aktywnych powierzchniowo mikroelementów. Te z kolei mogą wywoływać podrażnienia na delikatnej skórze dziecka. Aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo, lepiej stosować środki przeznaczone specjalnie dla maluchów. 

Czego nie robić po praniu pościeli dziecięcej?

Obecnie coraz popularniejsze w polskich domach stają się suszarki bębnowe. Ich funkcje niewątpliwie ułatwiają cały proces prania i związanego z tym późniejszego suszenia ubrań i innych tekstyliów. Należy jednak wiedzieć, że nie w każdym przypadku można ich użyć. Po praniu pościeli dla dzieci lepiej zastosować klasyczną formę suszenia, czyli rozwieszenie jej w odpowiednim, przeznaczonym do tego miejscu. Gdy nasze pociechy nie są alergikami, a pogoda dopisuje, możemy pokusić się o rozwieszenie bielizny pościelowej na zewnątrz. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to dobra opcja jedynie w przypadku, gdy mieszkamy w spokojnej, cichej okolicy, w której powietrze jest czyste, o znikomym stopniu zanieczyszczenia. Co ważne, dziecięcej pościeli nie powinniśmy również wybielać ani chlorować. W przypadku materiałów, mających styczność z delikatną skórą dziecka, należy ograniczyć ilość detergentów i chemikaliów, ponieważ mogą one powodować różnego rodzaju podrażnienia.

Czy pościel dla dzieci należy prasować?

Wiele osób po praniu i wysuszeniu swoich rzeczy, wkłada je od razu do szafy. Nie ma co do tego obowiązku, jednak mimo wszystko dobrym zwyczajem jest prasowanie pościeli dziecięcej. Powinno odbyć się ono w niskiej temperaturze, dostosowanej do rodzaju materiału, z którego bielizna pościelowa jest zrobiona. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się ewentualnych bakterii, drobnoustrojów i wirusów, które mogą się na niej znajdować. Podczas prasowania należy pamiętać o przewróceniu materiału na lewą stronę. Zapewni to większe bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy na pościeli są wyszywane wzory lub inne elementy ozdobne.