Jak dobrać rozmiar pościeli do łóżeczka dziecięcego?

wrz. 28, 2018 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Jednym z najważniejszych kryteriów, na które należy zwrócić wybierając pościel dla dziecka, jest jej rozmiar. Ponieważ małe dzieci szybko rosną, inny rozmiar kołderki i pościeli wybierzemy dla noworodka, a inny dla starszego dziecka.

Jaki rozmiar kołdry dla noworodków i małych dzieci?

Najmniejsza kołderka niemowlęca ma rozmiar 60x120 cm. Najczęściej taka kołderka sprzedawana jest w zestawie z płaską poduszką. Taki zestaw nie jest jednak praktyczny, ponieważ niemowlę bardzo szybko z niego wyrośnie. Najlepiej wybrać od razu nieco większą kołderkę dla starszych niemowląt i maluchów w rozmiarze 100x135 cm. Taka kołderka pasuje na większość dziecięcych łóżek, które są właśnie w takim rozmiarze. Nawet przyjmując, że łóżeczko miałoby rozmiar 60x120 cm, to pościel dla dzieci 100x135 cm jest bardziej praktyczna i starczy na dłużej. Taki rozmiar kołdry może służyć dziecku nawet do 5. roku życia. Na kołdrę w rozmiarze 100x135 cm bez problemu znajdziemy pościel dziecięcą w tym samym rozmiarze.

Rozmiar pościeli dla starszego dziecka?

Standardowy rozmiar pościeli dla kilkulatka wynosi 140x200 cm. Ten rozmiar pościeli idealny będzie dla szkolniaków i przedszkolaków. Wymiar ten, podobnie jak 100x135 cm, jest standardem, dlatego znalezienie odpowiedniej pościeli w tym rozmiarze nie stanowi najmniejszego problemu. W Polsce bardzo popularnym rozmiarem pościeli dziecięcej jest również 160x200 cm. Co więcej, jesteśmy jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie stosuje się taki rozmiar kołdry. O wyborze kołdry w rozmiarze 160x200 cm powinna przede wszystkim decydować wielkość łóżka. Pościel w takim rozmiarze będzie pasować dla starszych dzieci (10-12 lat) oraz do większych łóżek i tapczanów.

jaki rozmiar poscieli do lozeczka dzieciecego

Jakie rozmiary kołder można jeszcze znaleźć w sklepach?

Niektórzy z producentów oferują swoim klientom pościele w mniej standardowych rozmiarach. W niektórych sklepach możemy znaleźć tzw. rozmiary pośrednie, takie jak: 150x200 cm, 140x180 cm, czy te o jeszcze mniejszej długości, czyli 140x160 cm przeznaczone na mniejsze łóżka z materacami o wymiarach 90x180 cm oraz 90x160 cm. W Szwajcarii czy Austrii bardzo popularnym rozmiarem kołdry dziecięcej jest 150x220 cm. W naszym kraju ten rozmiar się jednak nie przyjął.

Podsumowując, kupując kołdrę, a następnie pościel, musimy pamiętać, aby rozmiar pościeli dokładnie dopasować do wymiaru kołdry. Niedopasowana pościel do rozmiaru kołdry będzie się zsuwać i zwijać, co negatywnie wpłynie na komfort snu.