5 powodów, dlaczego dzieci powinny mieć swoją osobną pościel

wrz 27, 2022 | Poradnik chłopiec, Poradnik dziewczynka | 0 komentarzy

Nasze dzieci od urodzenia otaczamy bezinteresowną miłością i opieką. Staramy się zapewnić im możliwie pełne bezpieczeństwo i jak najlepsze warunki do rozwoju. Nie będzie on możliwy, jeśli nie zatroszczymy się o odpowiedni odpoczynek malucha. Oznacza to zarówno dużą ilość snu, jak również określone warunki do niego. Przede wszystkim, by sen dziecka był pełny, głęboki i dający relaks organizmowi, muszą one spać w odpowiednio dobranej pościeli. Bardzo często mamy w domu kilka kompletów okryć, którymi domownicy się wymieniają. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dlaczego dzieci powinny mieć osobną pościel? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy!

Higiena snu a odpoczynek dziecka

Każdy rodzic wie, jak ważny jest sen życiu dziecka. Jednak nie wystarczy jakiekolwiek położenie malucha, by wstał on wypoczęty i radosny. Jak więc zadbać o wartościowy odpoczynek naszej pociechy?

  • dzieci potrzebują rytuałów, czyli stałych i regularnie wykonywanych czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem;
  • pokój powinien być wywietrzony i zaciemniony;
  • temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza;
  • materac musi być wygodny;
  • kołdra i poduszka, podobnie jak pościel powinny być uszyte z naturalnych materiałów, żeby zapewniały idealną cyrkulację powietrza i nie doprowadzały do przegrzania dziecka;
  • pościel dziecięca musi być regularnie prana;
  • ubranko warto dobrać do temperatury, nie może też być ciasne czy niewygodne, najlepiej sprawdzą się bawełniane pidżamy czy śpiochy.

Czy dzieci mogą mieć tę samą pościel co rodzeństwo i rodzice?

Pościel ma ogromne znaczenie dla wysokojakościowego snu naszych dzieci. Wybierając ją, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych jej cech jak materiał, grubość, jakość czy wielkość. W gospodarstwie domowym mamy zawsze pościel naszą oraz starszego rodzeństwa, czy wobec tego możemy ją wykorzystać dla maluchów? Albo jeśli śpimy z dzieckiem w jednym łóżku, to czy powinniśmy dzielić się naszymi okryciem z pociechą? Odpowiedź na oba pytania jest taka sama – zdecydowanie nie. Unikajmy wymieniania się pościelą, dla zdrowia i bezpieczeństwa dzieci i naszego. Dlaczego dzieci powinny mieć odrębną pościel?

Noworodki i niemowlęta nie potrzebują pościeli

Zacznijmy od najmłodszych. Jeśli dzielimy łóżko z niemowlakiem, pamiętajmy, że dla jego życia i zdrowia nie może on spać pod naszymi kołdrami. Dzieci w tym wieku wystarczy, że okryte będą śpiworkiem, a nawet wystarczy im dobrane do temperatury w pokoju ubranko. Ewentualnie można zastosować bawełniany, przewiewny kocyk. Dzieci w pierwszych miesiącach życia narażone są bowiem na śmierć łóżeczkową, która spowodowana jest uduszeniem właśnie pościelą. Dlatego absolutnie nie powinniśmy spać z dzieckiem pod jedną kołdrą czy grubym kocem.

Alergie i uczulenia na pościel

Kolejnym argument przemawiającym za tym, że dziecko powinno mieć odrębną pościel, jest kwestia uczuleń. Skóra dziecka jest dużo delikatniejsza, często jeszcze nieodpowiednio wykształcona. Dlatego pościel rodzica czy nawet starszego rodzeństwa może być dla niego zła i niebezpieczna. Zdarza się, że wywoła ona podrażnienia lub alergie. Potwierdza to konieczność stosowania odrębnej, dedykowanej pościeli dla każdego domownika, szczególnie jeśli u któregoś z nich występują choroby skóry.

Nie warto dzielić się zarazkami i bakteriami

Kluczową kwestią jest możliwość utrzymania zasad higieny. Przede wszystkim dzieląc pościel, domownicy nieświadomie wymieniają się zarazkami. Chodzi tu zarówno o spanie pod jedną kołdrą równocześnie, jak i korzystanie z tego samego okrycia na zmianę. Wiele materiałów nawet po praniu wciąż ma na sobie bakterie, które są w stanie zaszkodzić dziecku. Dlatego zdecydowanie odradzamy takie rozwiązanie. Bezpieczniej będzie przeznaczyć pościele dla określonego domownika, zwłaszcza dla dzieci. Będziemy wtedy mieli gwarancję, że nie zakazimy się wzajemnie. Jest to szczególnie istotne podczas choroby naszej czy malucha. Nie chcemy przecież zarazić pociechy i narazić jej na cierpienie.

Różne temperatury ciała i upodobania

Ciała nasze i dzieci mają zupełnie inną temperaturę, a co za tym idzie, potrzebujemy innej grubości okryć nocnych. Korzystając z jednej pościeli i kołder ryzykujemy, że któryś z domowników będzie przegrzany, a inny może nawet zmarznąć. Dlatego każdy powinien mieć swoje okrycie, dostosowane do jego potrzeb i upodobań. Wiele też zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko i w jaki sposób zachowuje się podczas snu. Są maluchy, które bardzo się wiercą i ciągle odkrywają, a są też takie, które muszą być szczelnie opatulone, by dobrze spać. Dlatego nawet grubość i materiał pościeli warto dostosowywać do domowników.

Wrażliwość dotykowa

Znaczna część dzieci może mieć problem z nadwrażliwością sensoryczną. Oznacza to, że spanie pod chociażby chropowatą pościelą może sprawiać im dyskomfort czy ból. Dlatego potrzebują dedykowanej sobie, delikatnej i gładkiej. W takich sytuacjach polecamy okrycia z satyny bawełnianej bądź też jedwabiu.